500 plus dla dzieci z Ukrainy. W maju ruszą pierwsze wypłaty świadczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że już w maju ruszą wypłaty świadczenia 500 plus dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Prawo do świadczenia na mocy specustawy przysługuje osobom, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r.

Jak podaje "Rzeczpospolita", specustawa o pomocy Ukrainie umożliwia uchodźcom uzyskanie nie tylko świadczenia 500 plus, ale również innego wsparcia socjalnego dla rodziców i opiekunów - Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz dofinansowania pobytu w żłobku na czas zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

500 plus dla uchodźców z Ukrainy. ZUS ogłasza termin wypłat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że już w maju ruszą wypłaty świadczenia 500 plus dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Wniosek o świadczenie  w języku ukraińskim można składać od 26 marca przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub w placówce ZUS z pomocą pracowników Zakładu.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował "Rzeczpospolitą", że do tej pory ok. 318 tysięcy Ukraińców złożyło wnioski o 500 plus, które obejmują około 487 tysięcy dzieci.

Wniosek o 500 plus. Kto może otrzymać świadczenie?

Wniosek o 500 plus może złożyć:

  • obywatel Ukrainy albo małżonek obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z wojną w Ukrainie,
  • obywatelka Ukrainy albo żona obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z wojną w Ukrainie, a dziecko urodziło się w Polsce,
  • obywatel Ukrainy albo małżonek obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiega się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z wojną w Ukrainie,
  • obywatel innego państwa, który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z wojną w Ukrainie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Należy pamiętać, że do wnioskowania o 500 plus, obowiązkowe jest posiadanie numeru PESEL oraz konta w banku. Aby złożyć wniosek, konieczne jest też zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: