Standard DVB-T2 w kolejnych regionach. Ważna zmiana od poniedziałku. Gdzie?

Od poniedziałku w kolejnych pięciu regionach Polski dojdzie do zmiany standardu telewizyjnego. Standard DVB-T2/HEVC zostanie wprowadzony w następujących województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz niemal całym pomorskim i w północno-zachodniej części Mazowsza.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2017 r., państwa członkowskie zobowiązały się do udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r. lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r. W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami i trwa od końca marca

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Zmiany w telewizji. Kolejne regiony przechodzą na nowy standard DVB-T2

"Od poniedziałku telewizja w standardzie DVBT2 w kolejnych regionach. Przypominamy, że do jego odbioru trzeba mieć odpowiednio przystosowany telewizor" - pisze Związek Cyfrowa Polska na Twitterze.

Zmiany obejmą telewidzów w następujących województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, niemal całym pomorskim i w północno-zachodniej części Mazowsza. Dzięki wprowadzeniu nowego standardu DVB-T2 widzowie zyskają do lepszej jakości obrazu i dźwięku, a już wkrótce - hybrydowych usług i większej liczby programów.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Należy jednak pamiętać, że aby móc cieszyć się zmianami, należy mieć odpowiednio przygotowany odbiornik telewizyjny. Nowsze telewizory na pewno poradzą sobie z nowym standardem. A co jeśli telewizor został kupiony kilka lat temu? Należy sprawdzić, czy jest przystosowany do standardu DVB-T2. Jak to zrobić?

  • Na stronie www.telewizjanaziemna.pl za pomocą specjalnej wyszukiwarki sprawdzić, czy dany model telewizora jest dostosowany do zmian.
  • Skorzystać z kanału Sprawdzam TV (kanał 28 w Twoim pilocie), który pozwoli sprawdzić, czy telewizor jest zgodny z nowym standardem.

Jeśli nasz telewizor nie spełnia wymagań, konieczna może okazać się wymiana dekodera lub telewizora. Przypominamy, że rząd oferuje dopłaty na ten proces - w kwocie 100 zł na wymianę dekodera i 250 zł na zakup nowego telewizora. 

Telewizja (zdjęcie ilustracyjne) DVB-T2 i dofinansowanie zakupu dekodera. Ruszyła rejestracja dla sprzedawców

Nowy standard DVB-T2. W Polsce zostanie wprowadzony w czterech etapach

Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;

Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;

Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;

Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: