Komunia 2022 - zastaw się, a postaw się. Co czwarty rodzic jest gotowy wziąć na to kredyt

Według badania "Zadłużanie się Polaków na komunię" przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, rodzicom, którzy w tym roku organizują przyjęcie komunijne dla swojego dziecka, zależy na wystawnej uroczystości. W związku z tym więcej niż co czwarty z nich (26,5 proc.) jest gotów się z zapożyczyć.

Badanie zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w marcu 2022 r. Wykorzystano do tego metodę CAWI. Reprezentacyjna próba wyniosła 221 Polaków, których dzieci przystąpią w tym roku do I Komunii Świętej. Z tego, że Polacy chcą wystawić w tym roku huczne komunie, na pewno cieszą się hotele, restauracje i firmy cateringowe, zadłużone na 272 mln zł. Podobne nadzieje ma też branża beauty z długiem wynoszącym 37,3 mln zł - informuje Krajowy Rejestr Długów.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kotecki: Mam nadzieję, że w Ministerstwie Finansów pali się czerwona lampka

Komunia 2022. Polacy wyprawią huczne komunie w tym roku

Krajowy Rejestr Długów skierował zapytanie do rodziców dzieci, które w tym roku przystąpią do sakramentu I Komunii Świętej, w jaki sposób chcą uczcić to wydarzenie. 64 proc. badanych przyznało, że zależy im na bogatej oprawie uroczystości komunijnej - rozmaite jedzenie oraz atrakcje dla gości. 24 proc. nie czuje potrzeby organizowania wystawnego przyjęcia. 12 proc. podchodzi do organizacji obojętnie.

Organizację przyjęcia, bez pożyczania pieniędzy planuje 72 proc. rodziców, w tym 30 proc. deklaruje, że finanse nie stanowią dla nich żadnego problemu. 22,5 proc. badanych stwierdziło, że nie stać ich na organizację imprezy.

Mimo braku środków finansowych część Polaków nie zamierza rezygnować z wystawnego przyjęcia. Nasze badanie pokazuje, że wciąż żywe jest powiedzenie 'zastaw się, a postaw się'. Przeszło co czwarty rodzic weźmie kredyt lub pożyczkę na wyprawienie imprezy komunijnej. Przy czym, znacznie częściej na takie rozwiązanie zdecydują się osoby, którym zależy na wystawnej uroczystości. W tej grupie odsetek osób, które pożyczą pieniądze, wzrasta do jednej trzeciej. Jednak przyjęcia na kredyt nie unikną też rodzice, którym na hucznym świętowaniu wcale nie zależy. W końcu tradycja zobowiązuje i choć niechętnie, to blisko co dziesiąty zaciągnie zobowiązanie na organizację komunijnego obiadu

- komentuje Adam Łącki prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Komunia 2022. Większość rodziców uda się po pożyczkę do banku

Prawie połowa badanych, bo aż 47,5 proc, deklaruje, że po gotówkę udadzą się do banku, co czwarty Polak pożyczy gotówkę u rodziny lub znajomych. Z innej oferty pożyczki skorzysta 22,5 proc. badanych. Mimo wszystko są osoby, które nie planują się zadłużać - 35 proc. nie pożyczy pieniędzy od nikogo - ci rodzice wystawią skromniejsze przyjęcie. W tej grupie są osoby, które nie przywiązują uwagi do świętowania - to 54 proc. badanych. 39 proc. badanych zadeklarowało, że stać ich na zorganizowanie przyjęcia bez pożyczania.

Więcej o: