500 plus - ostatni dzień, by zachować ciągłość świadczenia

Do 30 kwietnia należy złożyć wniosek o świadczenie 500 plus, aby zachować ciągłość wypłat. Można je przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli wniosek zostanie wysłany do końca czerwca, otrzymamy wypłatę z wyrównaniem za dwa poprzednie miesiące.

Ta zasada jednak nie dotyczy dzieci nowourodzonych lub przysposobionych - w tym przypadku rodzice mają trzy miesiące na złożenia formularza dotyczącego 500 plus - poinformowała Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku - przekazuje portal wroclaw.pl.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus. Wnioski złożone do końca czerwca zapewnią ciągłość świadczenia

Jak przekazał ZUS, wnioski o 500 plus złożone do 30 kwietnia sprawią, że zachowana zostanie ciągłość wypłat, które są przekazywane co miesiąc. Jeśli wniosek zostanie złożony w maju, wypłatę świadczenia z wyrównaniem za czerwiec opiekunowie otrzymają do 31 lipca. 

Jeśli wniosek trafi do ZUS-u do końca czerwca, wypłata za czerwiec i lipiec trafi na konto do 31 sierpnia. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony po 30 czerwca, do rodzica trafi świadczenie od miesiąca, w którym złożył wniosek.

Rodzice i opiekunowie, którzy do 30 czerwca złożą wniosek o świadczenie 500 plus, otrzymają pieniądze za cały okres świadczeniowy tzn. od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Termin rozpatrzenia wniosku i wypłaty zależy od miesiąca złożenia wniosku.

500 plus. Wnioski przyjmowane są tylko drogą elektroniczną 

Wnioski należy wysyłać drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portal Empatia lub poprzez bankowość elektroniczną. Wszelkie podjęte decyzje oraz informacje są przekazywane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Środki pieniężne są przesyłane wyłącznie na rachunek bankowy, który został podany we wniosku, dotyczącym świadczenia.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Świadczenie pielęgnacyjne. Ile wynosi i komu przysługuje?

500 plus. Świadczeniobiorcy najczęściej korzystają z bankowości elektronicznej

- Z naszych statystyk wynika, że rodzice nie mają problemów z przesyłaniem wniosków do ZUS. Najczęściej korzystają z własnej bankowości elektronicznej podobnie jak to było w przypadku wniosków o wyprawkę szkolną - przekazuje rzeczniczka w rozmowie z portalem wroclaw.pl.

W tym roku za realizację programu "Rodzina 500 plus" nie odpowiada już miasto a ZUS. Od nowego okresu świadczeniowego należy więc kontaktować się z ZUS-em w razie jakichkolwiek problemów. Do tej pory na nowy okres świadczeniowy zgłoszono 5,81 mln dzieci.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?
Więcej o: