Polacy chcą odesłać Kaczyńskiego i Tuska na emeryturę. Jakie dostaną świadczenia? [SONDAŻ, WYLICZENIA]

Większość Polaków chciałaby odesłać Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska na emeryturę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Pollster dla "Super Expressu". Jaką wysokość świadczenia będą pobierać Kaczyński i Tusk po odejściu z polityki?

Polacy zostali zapytani, czy prezes PiS powinien przejść na polityczną emeryturę. Jak wynika z sondażu, 66 proc. ankietowanych "zdecydowanie" chciałoby wysłać Kaczyńskiego na emeryturę, a "raczej tak" wybrało 18 proc. osób. Z kolei 16 proc. badanych dało przeciwną odpowiedź.

W przypadku Donalda Tuska 46 proc. osób "zdecydowanie" popiera odesłanie polityka na emeryturę, a na "raczej tak" jest 15 proc. Łącznie 40 proc. Polaków chce, aby Tusk pozostał aktywnym politykiem - podaje "Super Express".

Więcej o emeryturach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury. Ile dostanie Donald Tusk? Jakie świadczenie pobiera Jarosław Kaczyński?

Jak donosił na początku maja "Fakt", Donald Tusk złożył wniosek o emeryturę z Unii Europejskiej w związku z pełnieniem funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014-2019. Wysokość miesięcznego świadczenia będzie wynosić 18,7 proc. ostatniego wynagrodzenia, jakie dostał na tym stanowisku.

Jak wyliczył dziennik, ostatnia pensja Tuska wyniosła 28,6 tys. euro (wówczas było to ponad 120 tys. zł). To daje 5,322 tys. euro emerytury, czyli ok. 25 tys. zł miesięcznie. Polityk będzie mógł przejść na europejską emeryturę po ukończeniu 66. roku życia, czyli od 22 kwietnia 2023 r. Ponadto w tym roku Donald Tusk uzyskał prawo do emerytury w Polsce, a jak podawał w styczniu "Super Express", lider PO ma otrzymać od ZUS świadczenie w wysokości 9 tys. zł miesięcznie. 

Natomiast Jarosław Kaczyński pobiera już emeryturę - z oświadczenia majątkowego wynika, że polityk w 2020 r. dostał z ZUS 85,7 tys. zł. To oznacza, że miesięczna emerytura lidera PiS w zeszłym roku wynosiła ok. 7,1 tys. zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: