ZUS. Waloryzacja składek do obliczenia emerytury już w czerwcu. Zmiana dla 24 mln Polaków

Jak poinformowała prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska, w ramach corocznej waloryzacji, w czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w ZUS, na których gromadzone są składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrośnie o 9,33 proc. Wskaźnik waloryzacji subkonta wyniesie natomiast 7,07 proc. Mają na tym skorzystać 24 mln ubezpieczonych.

W 2022 r. wskaźnik waloryzacji składek wyniesie 9,33 proc. Stosuje się go również do kapitału początkowego ustalanego dla osób, które pracowały przed 1999 r. Wysokość wskaźnika waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna - informuje ZUS w środowym komunikacie.

Jeśli zaś chodzi o wskaźnik waloryzacji subkonta, to wyniesie on 7,07 proc. Na subkontach zapisywane są kwoty środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych, a także część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 r. Waloryzacja subkonta zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach poprzedzających termin waloryzacji i nie może być ujemna - przypomina Zakład.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

- Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopiszemy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł - wyliczyła prof. Gertruda Uścińska.

Szefowa ZUS przypomniała, że wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie: 9,2 proc. w 2019 r. i 8,94 proc. w 2020 r. Waloryzacja składek przeprowadzona w 2021 r. zwiększyła stan kont o 5,41 proc., kompensowała inflację i inne procesy gospodarcze za 2020 r. w pierwszym roku pandemii.

Waloryzacja emerytur 2022. Informacja pojawi się w połowie czerwca

Informację o kapitale emerytalnym po zwaloryzowaniu można będzie znaleźć w drugiej połowie czerwca na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zakład przypomina, że nie wysyła już papierowych listów, chyba że klient poprosi o wydanie informacji w takiej formie.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: