Niemieckie media: Rząd Scholza blokuje dostawę Marderów do Ukrainy

Niemcy blokują dostawę swoich bojowych wozów piechoty do Ukrainy. Według lokalnych mediów rząd Olafa Scholza od tygodni mógłby dostarczyć władzom w Kijowie pojazdy typu Marder, choć nadal temu zaprzecza. Opozycja jest oburzona.

Z poufnego dokumentu, do którego dotarł między innymi dziennik "Bild", wynika, że Berlin od tygodni świadomie wstrzymuje dostawę 32 Marderów do Ukrainy. "Gdyby rząd Olafa Scholza zgodził się w marcu na prośby Kijowa i koncernu zbrojeniowego Rheinmetall, pojazdy byłyby już dawno były w Ukrainie" - czytamy w gazecie.

Marder (zdjęcie ilustracyjne) Wojna w Ukrainie. Niemcy przekażą Ukrainie 100 wozów bojowych Marder

Niemcy. Opozycja krytykuje kanclerza za blokadę Marderów. "Można odnieść wrażenie, że Scholz nie chce, aby Ukraina wygrała wojnę"

"Bild" wskazuje, że wniosek firmy z siedzibą w Duesseldorfie blokowany jest głównie przez Federalną Radę Bezpieczeństwa. Podlegający Urzędowi Kanclerskiemu organ od ponad miesiąca się do niego nie odnosi.

Niemiecka chadecja nie kryje swojego oburzenia. - Coraz bardziej można odnieść wrażenie, że Olaf Scholz nie chce, aby Ukraina tę wojnę wygrała - powiedział poseł CDU Roderich Kiesewetter. - Ta postawa jest dla nas wysoce problematyczna, bo po jego głośnych deklaracjach opozycja zapewniła mu wsparcie - dodał poseł.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czołg Leopard (zdjęcie ilustracyjne) Der Spiegel: Polska zarzuca Niemcom złamanie słowa ws. czołgów

Wielka Brytania. Rząd będzie próbował odblokować eksport z Ukrainy

Tymczasem premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson postanowił intensyfikować wysiłki, aby umożliwić Ukrainie eksport zboża - podaje Agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela Downing Street. Na oficjalnej stronie rządu brytyjskiego zauważono, że blokowanie eksportu ukraińskiego zboża przez Rosjan powoduje, że ponad 50 krajów, głównie w Afryce i Azji, jest już na skraju sytuacji kryzysowej lub głodu. 

Przedstawiciel Wielkiej Brytanii w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Neil Bush powiedział, że "utrata zboża, które jest obecnie przechowywane w Odessie, może wpłynąć na około 43 mln ludzi na świecie, którzy są już o krok od głodu. Długotrwała rosyjska presja na ukraińską gospodarkę i produkty rolne wpłynie na setki milionów ludzi w przyszłości".

Dyplomata podkreślił, że zniszczenie rolnictwa Ukrainy, blokowanie jej portów przez Rosję i niszczenie infrastruktury zagraża globalnym rynkom żywnościowym. Obecnie około 25 mln ton zboża z Ukrainy pozostaje w portach Morza Czarnego na skutek ich blokady przez Rosję. Zdaniem specjalistów, wojna rosyjsko-ukraińska ma coraz większy wpływ na sytuację na świecie, ponieważ miliard 700 tysięcy ludzi w ponad 100 krajach stoi obecnie w obliczu rosnących cen żywności, energii i surowców.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo To Niemcy opóźniają pomoc Ukrainie? Tusk: Zaczynam się coraz bardziej obawiać, że te wypowiedzi, szczególnie prezesa Kaczyńskiego, narażają Polskę na niepotrzebną izolację
Więcej o: