Polska chce kupić sześć kolejnych baterii Patriot. Błaszczak: Oczekujemy tego jak najszybciej

Polska chce pozyskać sześć kolejnych baterii systemu Patriot z USA - zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Przyznał, że podpisał w tej sprawie zapytanie ofertowe, ale odmówił podania szczegółów.

"Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków. Chronimy polskie niebo!" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Wojna w Ukrainie. "Gwarancją naszego bezpieczeństwa jest, żeby południowo-wschodnia granica nie była granicą z Rosją"

- Konsekwentnie realizujemy kolejny etap programu obrony przeciwrakietowej - powiedział Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony w programie "Graffiti" Polsat News. Wyjaśnił, że termin dostawy ma być jeszcze omawiany.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Jak najszybciej oczekujemy tego, że Wojsko Polskie otrzyma nowoczesną broń - mówił Błaszczak, przypominając, że Polska wystąpiła do USA o przyspieszenie terminów dostaw. Dodał, że obejmie ona także zakup rakiet Himars z wyrzutniami wieloprowadnicowymi o zasięgu do 300 km.

- Odnotowujemy z dużą satysfakcją, że Ukraińcy dzielnie się bronią. Z satysfakcją, bo broniąc własnej niepodległości, bronią wolności w Europie, również polskiej wolności - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Gwarancją naszego bezpieczeństwa i naszą racją stanu jest, żeby południowo-wschodnia granica nie była granicą z Rosją, tylko granicą z Ukrainą - dodał. Zapytany, jak długo będzie trwała wojna w Ukrainie, odpowiedział: - Wszystko wskazuje, że jednak długo.

Wojna w Ukrainie. Polska otrzyma pierwsze amerykańskie Patrioty

W ramach programu "Wisła" Polska wybrała w kwietniu 2015 r. system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu. Natomiast w kwietniu 2018 r., w ramach pierwszej z dwóch faz tego programu, został podpisany kontrakt na dwie baterie o wartości 4,75 mld dolarów.

Na początku marca 2022 r. rzecznik prasowy sił amerykańskich w Europie kapitan Adam Miller zapowiedział, że Stany Zjednoczone dostarczą do Polski dwie baterie rakiet Patriot. Pojawienie się sprzętu na terytorium Polski ma być dodatkowym zabezpieczeniem w związku z trwającą wojną w Ukrainie. 

Patriot to system rakietowy ziemia-powietrze przeznaczony do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Zaprojektowano go do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, oraz pocisków rakietowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Gen. Polko: Ukraińcom trzeba dać wszystko do obrony swojego terytorium
Więcej o: