500 plus. Świadczenie traci na wartości. Zjada je rosnąca inflacja

W związku z panującą inflacją w Polsce na wartości tracą również świadczenia. Coraz mniej warte jest 500 plus. Okazuje się, że za jego równowartość w tym roku kupimy o jedną czwartą mniej niż w latach poprzednich. Analityk gospodarczy policzył, ile dziś warte jest to świadczenie.

W ramach programu 500 plus dzieciom do osiemnastego roku życia przysługuje świadczenie w wysokości 500 zł, bez względu na wysokość dochodu rodziców. W porównaniu do wartości otrzymywanego 500 plus z kwietnia 2016 roku, czyli w momencie jego uruchomienia, okazuje się, że obecnie świadczeniobiorcy zyskują o wiele mniej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

500 plus traci na wartości. Wszystko przez inflację

Od początku trwania programu, kwota obowiązująca w programie nie była waloryzowana. Cały czas jest taka sama. Jednak inflacja w Polsce wzrosła i obecnie jest na najwyższym poziomie od 1998 roku. Wiąże się to z tym, że świadczenie traci na wartości. Rafał Mundry, ekonomista i analityk gospodarczy obliczył jaka dziś jest wartość kwoty, którą otrzymują polskie rodziny.

Z obliczeń wynika, że 500 zł z kwietnia 2016 roku jest dziś warte 389 zł. Oznacza to, że siła nabywcza świadczenia 500 plus spadła o jedną czwartą. Podczas zakupów kupimy więc o jedną czwartą mniej produktów. Pamiętajmy, że według danych GUS w kwietniu inflacja wyniosła 12,4 proc.

500 plus. Świadczenie nigdy nie było waloryzowane

Przedstawiciele Instytutu Emerytalnego zwrócili uwagę, że gdyby świadczenie było waloryzowane, to w tym momencie wyniosłoby blisko 700 złotych w 2023 roku. Obecnie co miesiąc świadczenie 500 plus trafia do 6,5 mln dzieci w Polsce. Łącznie na program państwo przeznaczono już ok. 177 mld zł. Głównym założeniem w 2016 roku było podniesienie dzietności w Polsce, to jednak nie wpłynęło znacząco na wzrost populacji, a wręcz przeciwnie - dzietność w Polsce jest coraz mniejsza.

Dziecko na wakacjach (zdjęcie ilustracyjne)Bon turystyczny 2022. Do kiedy można go wykorzystać?

Więcej o: