PKP Intercity. Od 1 czerwca darmowe bilety dla uchodźców z Ukrainy tylko na wybranych trasach

Od 1 czerwca wchodzą w życie nowe zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy - poinformowało PKP Intercity. Ukraińcy będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów w wagonach drugiej klasy w pociągach TLK i InterCity tylko w relacjach z i do Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla, Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa. Pozostałe zasady pozostają bez zmian.

Jak napisano w komunikacie, obywatele Ukrainy nieodpłatne bilety w relacjach od wymienionych lokalizacji mogą pobrać w kasach biletowych danych miejscowości lub u konduktora w pociągu, jeśli podróż rozpoczyna się z tych miejscowości. Darmowe miejscówki na przejazd do tych miejscowości mogą nabyć w kasie biletowej na dowolnej stacji w Polsce lub u konduktora w pociągu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Narodowy przewoźnik przypomina, że kolejowe podróże uchodźców w kierunku Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier poza terenem Polski odbywają się na zasadach przyjętych przez koleje zagraniczne.

PKP Intercity. Darmowe bilety dla uchodźców z Ukrainy. Zasady

Z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity mogą korzystać kobiety, dzieci do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością. Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej, są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy albo legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej oprócz dokumentów wskazanych powyżej będą musieli okazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność. Ważne są także ukraińskie dokumenty.

Wszystkie potrzebne informacje na temat podróżowania pociągami PKP Intercity przez uchodźców można uzyskać na infolinii w języku ukraińskim pod numerem telefonu 22 473 00 86 lub 800 033 022. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00. Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińskiej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jakie są największe bolączki transportu publicznego w Polsce?
Więcej o: