Tyle Jadwiga Emilewicz płaciła za rządowe mieszkanie w Warszawie. Dużo zaoszczędziła

Jadwiga Emilewicz odeszła z rządu w październiku 2020 r., ale wciąż korzysta z mieszkania w Warszawie, które pozostaje w dyspozycji szefa KPRM. - Właśnie się wyprowadzam - powiedziała posłanka PiS w rozmowie z Interią. Portal ustalił, że Emilewicz za mieszkanie o powierzchni ponad 145 mkw na Czerniakowie płaciła miesięcznie znacznie mniej od średniej stawki rynkowej.

Parlamentarzystka korzysta ze służbowego mieszkania przy ul. Grzesiuka na Czerniakowie od 2016 r. W październiku 2020 r. odeszła z Ministerstwa Rozwoju i zrezygnowała z funkcji wiceprezeski Rady Ministrów. Mimo to, była wicepremier do dziś korzysta z tego mieszkania.

Jadwiga Emilewicz "właśnie się wyprowadza" z rządowego mieszkania w Warszawie

- Mam umowę do końca czerwca. Właśnie się wyprowadzam - przekazała Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Interią. Dodała, że "wynajmuje mieszkanie na wolnym rynku". Portal ustalił, że w 2021 r. posłanka PiS płaciła 4 192,83 zł miesięcznie za służbowe mieszkanie o powierzchni 146,5 kmw.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W wynajmowanym przez Emilewicz rządowym mieszkaniu znajduje się m.in. 40-calowy telewizor i miniwieża. Lokatorzy mogą również korzystać z jednorazowych usług - przykładowo sprzątanie 145-metrowego lokalu kosztuje 110 zł, wynajęcie piwnicy 16 zł, a skorzystanie z "infrastruktury telekomunikacyjnej" wyceniono na 32,52 zł - podaje Interia.

Tymczasem średnia cena za wynajem mieszkania o powierzchni 140 mkw w rejonie ulic Czerniakowskiej i Grzesiuka w Czerniakowie w Warszawie w 2021 r. wynosiła 7,5 tys. zł miesięcznie. Jednak dziś stawki są znacznie wyższe. - Średnia cena wynajmu takiego lokalu wynosi 8 600 zł na miesiąc, co jest ok. 15-proc. wzrostem stawki w ciągu roku - powiedziała Małgorzata Wełnowska, starszy analityk ds. rynku nieruchomości portalu Cenatorium.pl w rozmowie z Interią.

Oświadczenie majątkowe. Jadwiga Emilewicz jest frankowiczem

Zgodnie z oświadczeniem majątkowym złożonym za 2020 rok, Jadwiga Emilewicz posiada dom o powierzchni 140 mkw na działce o pow. 5 arów oraz mieszkanie - jego pow. to 50 mkw. Obydwie nieruchomości są małżeńską wspólnotą majątkową.

Ponadto Jadwiga Emilewicz jest frankowiczem. W 2005 r. zaciągnęła kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, a wg. stanu na 21 grudnia 2019 r. posłance pozostawało do spłaty ponad 142 tys. franków - według aktualnego kursu jest to ponad 637 tys. zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo "Mam odłożone 100 tys. zł. Czy to dobry moment na zakup mieszkania?" [Q&A Gazeta.pl]
Więcej o: