Dobra wiadomość dla milionów Polaków. W czerwcu waloryzacja składek emerytalnych. Będzie można sprawdzić emeryturę

ZUS w czerwcu zwaloryzuje składki emerytalne zgromadzone przez Polaków. Operacja dotyczy 24 mln płatników Zakładu. Najpóźniej na koniec sierpnia będzie można sprawdzić również, ile wyniesie prognozowana emerytura.

ZUS co roku w czerwcu waloryzuje stan kont i subkont ok. 24 mln ubezpieczonych. Zapisane w rejestrze kwoty stanowią podstawę do wyliczenia wysokości emerytury.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Waloryzacja składek ZUS 

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek wyniesie 9,33 proc. Stosuje się go również do kapitału początkowego ustalanego dla osób, które pracowały przed 1999 r. Wysokość wskaźnika waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wskaźnik waloryzacji subkonta wyniesie natomiast 7,07 proc. Na subkontach zapisywane są kwoty środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych oraz część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 r. Waloryzacja subkonta zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach poprzedzających termin waloryzacji i nie może być ujemna - tłumaczy ZUS

Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopiszemy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł

- wylicza prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska. 

Wysokość składek i prognozowaną emeryturę będzie można sprawdzić przez internet

Od 2020 r. ZUS nie wysyła już papierowych listów, chyba że ktoś poprosi o informację w wersji papierowej. Stan konta po waloryzacji (na dzień 31 grudnia 2021 roku) będzie można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych. Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, przekazał, że informacje te powinny się pojawić na PUE ZUS do końca pierwszej połowy czerwca. 

Ponadto osoby, które na koniec ubiegłego roku ukończyły 35 lat, będą mogły sprawdzić prognozowaną wysokość emerytury. Te informacje ZUS ma obowiązek wprowadzić do systemu do końca sierpnia. 

Więcej o: