14. emerytura. Sejm uchwalił ustawę. Kiedy będzie wypłacana? Kto nie dostanie pieniędzy?

Sejm uchwalił ustawę o 14. emeryturze. To oznacza, że emeryci i renciści również w tym roku otrzymają dodatkowe świadczenie. Kiedy nastąpi wypłata pieniędzy? Kto dostanie "czternastkę", a kto nie?

"Czternastka", czyli dodatkowe jednorazowe świadczenie emerytalne będzie wypłacane z urzędu. To oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił w czwartek, 14. emerytura w wysokości najniższej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto, zostanie przekazana tym emerytom i rencistom, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza tę kwotę, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę".

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sejm odrzucił wczoraj poprawki posłów opozycji, które zakładały m.in. zniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia oraz zmianę źródła finansowania "czternastek" z Funduszu Solidarnościowego na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Seniorom przysługuje nie tylko trzynasta i czternasta emerytura Seniorom przysługuje nie tylko trzynasta i czternasta emerytura

14. emerytura. Kiedy wypłata? Kto dostanie świadczenie?

Dodatkowe jednorazowe świadczenie będzie w tym roku wypłacane od 25 sierpnia do 20 września. 14. emeryturę otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Ustawa wprowadza również tzw. minimalną kwotę świadczenia - seniorzy, którym będzie przysługiwała "czternastka" w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia.

Zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę", osoby, które mają 4188,44 zł emerytury i więcej, również nie otrzymają w ogóle świadczenia. "Czternastka" nie trafi też  do seniorów, których prawo do emerytury lub renty zostało zawieszone.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Można zyskać 500 zł na dziecko. Luka w przepisach

Według szacunków ministerstwa rodziny, tegoroczna 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób, a 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Koszt dla budżetu państwa wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: