Inflacja w maju może przekroczyć 14 proc. Ekonomiści nie są optymistyczni. We wtorek dane GUS

Ekonomiści nie mają wątpliwości, że inflacja w maju będzie jeszcze większa niż w kwietniu. Część z nich przewiduje wskaźnik wyższych cen na poziomie nawet 14 proc. Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące inflacji w maju we wtorek 31 maja o godzinie 10:00.

W kwietniu inflacja osiągnęła najwyższy od 1998 roku poziom - 12,4 proc. W wyniku czego Rady Polityki Pieniężnej zdecydowała się podwyższyć stopę referencyjną NBP o 75 pb do 5,25 proc. Wszelkie przewidywania jasno wskazują, że w maju inflacja jeszcze wzrosła, co również może przełożyć się na podwyżkę stóp procentowych. Decyzję w tej sprawie RPP podejmie na posiedzeniu 8 czerwca.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Inflacja w Polsce. Ile wyniesie inflacja w maju?

Prognoza analityków Santander Bank Polska przewiduje, że w maju inflacja konsumencka wyniesie 14 proc. rok do roku oraz 1,7 proc. miesiąc do miesiąca. Co nazwano "solidnym wzrostem cen". Inflacja bazowa powinna wynieść 8 proc. (w kwietniu było do 7,7 proc.) - przytacza interia.pl. Tak wysoki wskaźnik oznaczałby, że w Polsce ceny ostatni raz tak wysokie były w 1998 roku, gdy inflacja wyniosła 14,2 proc.  

Podobnie szacują specjaliści Banku Ochrony Środowiska, co przytacza money.pl. Przewidują oni dalszy wzrost inflacji, ale przekroczenie progu 14 proc. według nich, nastąpi dopiero w czerwcu. W maju zakładają wzrost cen o 13,5 proc. rok do roku. Według ekspertów BOŚ powodem wyższej inflacji jest wzrost cen hurtowych nabiału, tłuszczów i olejów.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja w maju będzie wysoka. Co ze stopami procentowymi? 

Jak podaje TVN 24 BiS, analitycy Santandera przewidują, że majowy wzrost cen wpłynie na podniesienie stopy procentowej. Według nich "w ostatnich kilku miesiącach rozmiar podwyżek stóp NBP dość dobrze korelował się z tym, o ile wzrastała roczna dynamika inflacji". Dlatego przewidują, że jeśli ta tendencja się utrzyma należy spodziewać się wyższych stóp procentowych o 75 pb. Już teraz w Polsce główna stopa jest na najwyższym poziomie od 2008 roku.  

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?
Więcej o: