Eksport paliw kopalnych. Rosja w ciągu 100 dni wojny zarobiła aż 93 mld euro. "Rekordowy wynik"

W ciągu pierwszych 100 dni wojny w Ukrainie (od 24 lutego do 3 czerwca) Rosja zyskała aż 93 miliardy euro na eksporcie paliw kopalnych - wynika z raportu fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA). Naukowcy podkreślają, że mimo sankcji Rosja nadal osiąga rekordowe przychody.

Finowie podają, że większość tych dostaw trafiła do Unii Europejskiej, która odbiera 61 proc. rosyjskiego gazu o wartości około 57 miliardów euro.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilust6racyjneCo kradną Rosjanie? "Lista hitów" MON Ukrainy. Toaleta w TOP5

Największymi importerami były Chiny (12,6 mld euro), Niemcy (12,1), Włochy (7,8), Holandia (7,8), Turcja (6,7), Polska (4,4), Francja (4,3) i Indie (3,4). Fińscy naukowcy szacują, że przychody Rosji pochodziły głównie ze sprzedaży ropy naftowej (46 mld euro), a w dalszej kolejności także gazu ziemnego (24 mld euro), produktów naftowych (13 mld euro), skroplonego gazu ziemnego (5,1 mld euro) oraz węgla (4,8 mld euro).

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Zobacz polskie drony, które latają nad głowami Rosjan

CREA: Mimo sankcji Rosja odnotowała rekordowe przychody z eksportu

Badacze piszą, że choć po wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wiele państw i firm zrezygnowało z dostaw z Rosji, to i tak kraj ten skorzystał na globalnym wzroście cen surowców. "Przychody Rosji z eksportu spadają od marca br., ale wciąż pozostają rekordowo wysokie" - zwraca uwagę CREA. Centrum podaje, że w maju średnie ceny eksportowe w Rosji były o około 60 proc. wyższe niż przed rokiem.

Całe badanie CREA dot. importu rosyjskich surowców można znaleźć pod TYM linkiem. Naukowcy na swojej stronie zamieścili też licznik, który pokazuje, ile pieniędzy za paliwa kopalne popłynęło już z UE do Rosji od początku wojny w Ukrainie (24 lutego 2022 r.).

Scytyjski futerał łuczniczy (zdjęcie ilustracyjne)Ukraina. Naukowcy: Rosyjscy żołnierze kradną cenne historyczne artefakty

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: