Emerytalne oszczędności Polaków przestaną być tajemnicą. Rząd chce nowego rejestru

Polacy na emerytury mogą oszczędzać nie tylko w ZUS-ie. Do dyspozycji mają wiele prywatnych narzędzi takich jak IKE, IKZE, OFE. Rząd chce jednak, by powstał rejestr agregujący wszystkie informacje o emerytalnych oszczędnościach Polaków w nowej bazie.

Rząd zamierza stworzyć nowy rejestr, w którym zebrane będą informacje o emerytalnych oszczędnościach Polaków pochodzące z różnych źródeł. Projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) został przekazany do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania oraz konsultacji publicznych - czytamy w oficjalnym komunikacie. 

Zobacz wideo "Xiaomi lepsze"? Testujemy nowego flagowca Chińczyków. Cena może zaboleć [TopTech]

Rząd chce dowiedzieć się, ile Polacy oszczędzili na emerytury. "Rozproszona wiedza"

Czym nowe narzędzie różni się od dotychczasowych? Polacy na emerytury pieniądze odkładają głównie w ZUS-ie. Korzystać mogą też z projektów takich jak PPK. Na rynku są jednak i inne usługi pozwalające na odkładane na jesień życia - IKE, IKZE, OFE. CIE ma agregować informacje z tych źródeł, a także z rejestrów KRUS, ZUS czy PPK. 

Zdaniem rządu zebranie informacji w jedną bazę jest konieczne. "Na przestrzeni ostatnich lat doszło do wielu zmian w systemie emerytalnym, m.in. powstały nowe produkty oszczędnościowe takie jak PPK. W związku z tym informacja na temat oszczędności emerytalnych jest rozproszona, dostępna za pośrednictwem kilku systemów, z wykorzystaniem wielu loginów i haseł, a dostęp do pełnej informacji jest utrudniony" - tłumaczy rząd. Polakom ma być po prostu łatwiej zarządzać swoimi oszczędnościami.

Emerytalne oszczędności Polaków przestaną być tajemnicą

Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznaje, że prywatne oszczędności Polaków przestaną być tajemnicą. Jak wyjaśnia zdobyta wiedza "nie będzie wykorzystana w celu obniżenia komuś świadczeń z filaru publicznego".

Jego zdaniem nowy system ułatwi kontrolę nad oszczędnościami. Będzie też tam kalkulator, dzięki niemu każdy wyliczy sobie swoją przyszłą emeryturę - mówi Marczuk - mówi portalowi wyborcza.biz

PFR, ZUS i KRUS stworzą nowy system

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, nowy system zostanie zbudowany przez Polski Fundusz Rozwoju. PFR odpowiada już za PPK. Współpracować będą Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

CIE będzie zintegrowany z Węzłem Krajowym Identyfikacji Elektronicznej, dostęp do informacji emerytalnych będzie możliwy np. z poziomu usługi mObywatel. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: