Śluby i wesela 2022. Ile dać do koperty? Komu "wypada" wręczyć wyższą kwotę?

Lato to najbardziej popularna pora roku na organizację ślubów. Osoby zaproszone na wesele bardzo często mają ten problemem - ile pieniędzy włożyć do koperty na wesele?

Na wesele zwykle nie wypada przyjść bez koperty, chociaż często mówi się, że najważniejsza jest obecność na imprezie. Goście zawsze mają z tym problem i nie wiedzą, jaką kwotę należy włożyć do koperty.

Ile dać do koperty na wesele w 2022 roku? Tyle wynosi minimum

Przed podjęciem decyzji należy przede wszystkim wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe. Następnie powinniśmy kierować się relacjami i tym, czy i jak blisko spokrewnieni lub zżyci jesteśmy z parą młodą. Warto też wziąć pod uwagę, czy młodzi w ramach wesela zapewniają gościom nocleg, dojazd z urzędu czy kościoła lub, czy organizują poprawiny.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bezpiecznie jest założyć, że koperty na wesele powinny zawierać od 300 zł do 400 zł. Jeśli dana osoba jest w trudnej sytuacji finansowej, to wystarczy kwota niższa. Nowożeńcy powinni to zrozumieć i docenić gest.

Sezon ślubny 2022. Komu wypada dać więcej pieniędzy do koperty?

To, ile "wypada" dać na wesele, jest oczywiście sprawą indywidualną. Zdaniem ekspertów ślubnych wystarczy kwota ok. 150-250 zł na osobę. Przyjęło się, że osoba zaproszona na wesele powinna obdarować młodych kwotą, która pokryje ich wydatki na jednego gościa.

Eksperci wskazują, że jeśli zabieramy na wesele osobę towarzyszącą, to powinniśmy dać do koperty tyle pieniędzy, by zwrócić młodym również koszt ugoszczenia partnera czy partnerki.

Uważa się, że dalsi krewni - ciotki, wujkowie i kuzyni - powinni podarować ok. 300-500 zł.

Świadkowie oraz najbliższa rodzina, tj. rodzice, dziadkowie i rodzeństwo - mogą włożyć do koperty nawet od 500 do 1000 zł, choć niektórzy decydują się na znacznie wyższe kwoty. W przypadku rodziców często zdarza się też, że dokładają się do organizacji wesela i to jest ich forma prezentu.

Do powyższej grupy można zaliczyć również rodziców chrzestnych, ale przecież nie zawsze jest tak, że są oni jakoś szczególnie bliscy nowożeńcom. W podobnej sytuacji mogą podarować 500-800 zł. Tyle samo do koperty mogą włożyć znajomi i bliższa rodzina.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego morze to dobre miejsce na budowę elektrowni wiatrowych?
Więcej o: