Rosja robi z Polską interesy liczone w miliardach złotych. GUS podał, jak wygląda handel w czasie wojny

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące handlu Polski z Rosją i Białorusią od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Zgodnie z tymi informacjami w marcu i w kwietniu Rosja zarobiła na handlu z Polską ponad 21 mld złotych. Nie tylko na paliwach. Polscy handlarze dziełami sztuki wydali w Rosji, od wybuchu wojny w Ukrainie, ponad 7 mld zł.

Pomimo ataku Rosji na Ukrainę stosunki handlowe Polski z państwem Putina nie zostały zerwane. To nie wszystko. Z danych GUS wynika, że w marcu i kwietniu Kreml zarobił na handlu z Polską dwa razy więcej, niż w analogicznym okresie w poprzednim roku. Swoje wyniki handlowe poprawiła tej wiosny także Białoruś.

Zobacz wideo Co dalej z Naddniestrzem? [Q&A Gazeta.pl]

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ile Rosja i Białoruś zarabiają na handlu z Polską?

W ubiegłym roku w marcu i kwietniu Rosja zarobiła na handlu z Polską niespełna 10 mld zł. W tym roku państwo Putina dzięki relacjom gospodarczym z naszym krajem podwoiło ten wynik. W dwóch pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie Rosja zarobiła łącznie, handlując z Polską, 21 mld zł. Wynik z zeszłego roku poprawiła także Białoruś. Kraj Aleksandra Łukaszenki rok wcześniej zarobił 1 mld, a w tym roku 1,2 mld zł.

Wołodymy Zełenski wśród żołnierzyZełenski 5 czerwca był "w sercu bitwy o Donbas". "Przybył w sekrecie"

W Rosji zakupy węgla, gazu i ropy. Na Białorusi - drewna 

Z Rosji kupowaliśmy przede wszystkim paliwa - ropę, węgiel i gaz. Ilość kupowanych surowców nie wzrosła od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, skoczyły natomiast ceny. W pierwszych miesiącach po wybuchu wojny Polska zwiększyła jednak import ropy z Rosji - w 2021 roku w marcu i kwietniu Polska kupiła 1,7 mln ton ropy, a w 2022 - już po ataku Putina na Ukrainę - 2,27 mln ton, po znacznie wyższej cenie (kosztowało to 6,1 mld zł z budżetu). Polscy przedsiębiorcy z Rosji kupowali węgiel - łącznie wydali 700 mln zł.

Z Białorusi kupiliśmy natomiast drewno - za 360 milionów złotych.

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Okupanci zapowiedzieli referendum ws. przyłączenia Chersonia do Rosji

Wojny w Ukrainie zaktywizowała polskich kolekcjonerów sztuki. Ruszyli do Rosji po zakupy

Poza paliwami Polacy importowali z Rosji także dzieła sztuki i antyki. Wybuch wojny zmobilizował kolekcjonerów - kupowano sześć razy więcej tego rodzaju przedmiotów niż w analogicznym okresie roku 2021. Łącznie wydali na to 7,4 mld zł, które wzmocniły rosyjską gospodarkę.

W tym samym czasie eksport polskich towarów do Rosji zmalał ponad dwukrotnie. Wcześniej do kraju Putina trafiały z Polski przede wszystkim maszyny i urządzenia mechaniczne.

"Okazało się, że sektor prywatny stanął na wysokości składanych deklaracji. Ale jeżeli chodzi o działania rządu, to zobaczymy dane z następnych miesięcy. Bo na razie, z danych GUS, jak i Eurostatu wynikało, że byliśmy czwartym największym dostarczycielem pieniędzy dla Kremla" - podkreślał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki. 

Pod koniec kwietnia Putin zakręcił dla Polski kurek z gazem, natomiast premier Mateusz Morawiecki wprowadził embargo na zakup rosyjskiego węgla.

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: