Glapiński w ogniu pytań, podziękował dziennikarzom za "gratulacje". "Ale ja panu nie gratuluję"

Adama Glapiński został zaprzysiężony w Sejmie na prezesa NBP. Dziennikarze zapytali go między innymi o stopy procentowe i sytuację kredytobiorców. - Dziękuję za gratulacje - usłyszeli w odpowiedzi.

Adam Glapiński w środę 22 czerwca złożył przysięgę przed Sejmem i po raz drugi objął obowiązki prezesa Narodowego Banku Polskiego. Funkcje będzie sprawował do 2028 r. - Przysięgam uroczyście, że postanowień Konstytucji i innych ustaw będę ściśle przestrzegać oraz że we wszystkich swoich działaniach dążyć będę do rozwoju gospodarczego Ojczyzny i pomyślności obywateli. Tak mi dopomóż Bóg - przysięgał.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Glapiński złożył przysięgę, z ław: "drożyzna, drożyzna"

Adam Glapiński: "Dziękuję za gratulacje"

Po zaprzysiężeniu na sejmowych korytarzach Adam Glapiński był pytany przez dziennikarzy m.in. o inflację, stopy procentowe i sytuację kredytobiorców. - Co z wakacjami kredytowymi? - pytali przedstawiciele mediów. - Dzień dobry, dziękuję za gratulacje - odpowiedział im prezes NBP. - Ale ja panu nie gratuluję, tylko zadaję panu pytanie o kredytobiorców. Panie prezesie, to jest chyba poważna sytuacja, o której trzeba porozmawiać - odparł na te słowa reporter TVN24 Radomir Wit. Glapiński nie odpowiedział na powtarzane kilkukrotnie pytanie.

Burzliwe zaprzysiężenie

Zaprzysiężenie Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego przebiegało dość burzliwie. Posłowie opozycji przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Glapiński musi odejść", "drożyzna PiS" i m.in. "rata kredytu hipotecznego +2358 zł", "masło +50,8 proc.". - Drożyzna! - skandowali.

Jak pisaliśmy w Gazecie.pl, w pewnym momencie z górnej części sali plenarnej posłanka Klaudia Jachira zaczęła zrzucać banknoty na szefa banku centralnego. Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej wyprowadzili polityczkę z sali. - W związku ze skandalicznym zachowaniem pani poseł Jachiry na podstawie […] regulaminu stwierdzam, że swoim zachowaniem na sali posiedzeń naruszyła pani powagę Sejmu - stwierdziła marszałkini Elżbieta Witek.

"SKANDAL! Poseł Koalicji Obywatelskiej, Klaudia Jachira zrobiła cyrk w Sejmie RP w czasie zaprzysiężenia prof. Glapińskiego na żywotę Prezesa NBP. Lewica również przyłączyła się do robienia cyrku w parlamencie. WSTYD. Panie Tusk - przeproś za swoich posłów!" - skomentował na Twitterze poseł PiS Adam Andruszkiewicz.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: