500 plus - do kiedy złożyć wniosek, aby otrzymać wyrównanie? Zostało mało czasu

500 plus to świadczenie przysługujące wszystkim rodzicom dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Sprawdź, do kiedy musisz złożyć wniosek, aby otrzymać wyrównanie.

W związku z zeszłoroczną zmianą przepisów, wnioski o 500 plus należy składać co roku. Nabór na nowy okres świadczeniowy przypada na okres od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku.  

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus - do kiedy należy złożyć wniosek, aby otrzymać wyrównanie?

"Złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu. Oznacza to, że wyrównanie otrzymają tylko te osoby, które złożą wniosek do końca czerwca. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Sklep (zdjęcie ilustracyjne) Czy 26 czerwca to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte?

Wnioski nadesłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą zostać rozpatrzone wcześniej niż we wskazanym maksymalnym terminie, co oznacza, że rodzic wcześniej otrzyma świadczenie. Od 2022 roku wypłata świadczenia jest możliwa wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.

500 plus - jak złożyć wniosek?

Rodzice muszą składać wniosek o 500 plus drogą elektroniczną poprzez:

  • Platformę PUE ZUS,
  • portal Emp@tia, który znajduje się na stronie empatia.mpips.gov.pl,
  • przez bankowość elektroniczną.

Po zmianach w przepisach za obsługę świadczenia 500 plus odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej zajmowały się tym samorządy.

Jeśli jednak osoby składające wniosek o świadczenie nie mają dostępu do internetu, mogą wówczas liczyć na pomoc ZUS-u oraz wybranych placówek Poczty Polskiej. W tych miejscach pracownicy pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) oraz w wypełnieniu wniosków o świadczenie. 

Poznań, Hala Widowiskowo-Sportowa (22.04.2022 r.) Świadczenie 40 zł za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy [NOWE ZASADY]

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: