500 plus. Rodzice od tygodni czekają na przelewy: "Gdzie moje pieniądze?". Jest odpowiedź ZUS

Wielu rodziców skarży się na problemy z wypłatą 500 plus. W mediach społecznościowych zwracają uwagę na to, że nie otrzymali przelewu już od kilku miesięcy. Aktualnie wypłatami świadczeń zajmuje się ZUS i uspokaja, że środki finansowe na pewno do wszystkich dotrą. Jak dodaje, powodem opóźnień są błędy we wnioskach składanych przez samych rodziców.

Rodzice skarżą się na brak wypłat 500 plus. Okazuje się, że wielu z nich nie otrzymało w ostatnim czasie przelewu, mimo dopełnionych formalności. Na forach internetowych trwają dyskusje na ten temat, a świadczeniobiorcy zastanawiają się, kiedy pieniądze wpłyną na ich konta.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

ZUS odrzuca wnioski o 500 plus przez jeden błądMinisterstwo rodziny badało pomysł 500+ na "dziecko poczęte"

500 plus. Od stycznia program obsługuje ZUS

Program 500 plus od stycznia jest obsługiwany przez ZUS. To on zajmuje się rozpatrywaniem wniosków oraz zlecaniem przelewów. Rodzice pobierający świadczenie nie otrzymują już gotówki, a jedynie przelewy na wskazane konto. Opiekunowie, którzy dopełnili niezbędnych formalności i złożyli należyte wnioski do końca kwietnia, na pewno dostaną 500 zł do końca czerwca.

Każdy ze świadczeniobiorców ma wyznaczoną konkretną datę, kiedy przelew powinien do niego trafić. W tym roku ZUS wyznaczył następujące dni miesiąca: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22. Według ZUS, terminy te przydzielone zostały losowo.

Dzieci (zdjęcie ilustracyjne)500 plus - do kiedy trzeba złożyć wniosek? Jak to zrobić?

500 plus. Rodzice skarżą się na opóźnienia w wypłacie 500 plus

Wielu rodziców skarży się, że nie nie otrzymało 500 plus od dłuższego czasu i nadal czeka na pieniądze. "Mamy czerwiec. Wniosek składałam w lutym. Gdzie moje pieniądze?" - żali się jedna z internautek na facebookowej grupie - podaje Onet. "Na ZUS PUE brak jakiejkolwiek informacji" - informuje kolejna internautka. Pozostali świadczeniobiorcy radzą, aby sprawdzić skrzynkę odbiorczą na ZUS PUE. Jeśli tam znajduje się informacja, że 500 plus zostało przyznane, to nie ma powodów do obaw. Należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na przelew.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

ZUS kontaktuje się z osobami, które błędnie wypełniły wniosek o 500 plus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontaktuje się z osobami, które popełniły błąd we wniosku o świadczenie "Rodzina 500 plus". Każda taka osoba otrzyma sms oraz wiadomość na profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Jeśli złożysz prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami, od 1 do 30 czerwca 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2022 r., od 1 do 31 lipca 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2022 r., od 1 do 31 sierpnia 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2022 r. - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak dodaje rzecznik Zakładu, w niektórych wnioskach pojawiają się błędy. - Na przykład pojawiają się błędy w PESEL-u dziecka. Zdarza się również, że dwoje rodziców wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko - mówi Żebrowski. - Osoby, które popełnią błąd we wniosku zostaną o tym poinformowani. ZUS będzie się kontaktował z takimi wnioskodawcami - dodaje rzecznik.

Błędy wydłużają czas przyznania środków. Wówczas potrzebne jest postępowanie wyjaśniające. ZUS musi mieć 100 proc. pewność, że te środki trafią do właściwych, uprawnionych, osób. Warto zaglądać na swój profil na PUE ZUS. Świadczeniobiorcy mają tam dostęp do informacji o przyznanych i wypłaconych świadczeniach i rozliczeniach podatkowych wystawionych przez ZUS.

Wnioski o 500 plus można składać tylko elektronicznie, a pieniądze są wypłacane wyłącznie na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Należy też pamiętać, że ZUS będzie prosił cudzoziemców, aby przedstawili dokumenty dotyczące legalności ich pobytu w Polsce. Program "Rodzina 500 plus" ma charakter powszechny i przysługuje na każde dziecko w wieku do 18 lat, bez względu na dochody rodziców i liczbę dzieci w rodzinie.

Więcej o: