Minister Buda otwarcie mówi o schładzaniu gospodarki. Największe wyzwanie dla rządu? Ceny prądu

Zdaniem Waldemara Budy, szefa resortu rozwoju, polski rząd stoi przed trzema głównymi wyzwaniami. Są nimi schłodzenie gospodarki, inflacja, a przede wszystkim ceny prądu. - To wpływa na rentowność firmy i ceny jej produktów czy usług - stwierdził.

Minister rozwoju Waldemar Buda w wywiadzie prasowym dla "Dziennika Gazety Prawnej" odniósł się do kilku zagadnień, takich jak środki z Krajowego Planu Odbudowy czy planów dotyczących budowy wiatraków. Powiedział również o największych wyzwaniach, przed którymi stoi rząd. 

Zobacz wideo Mięso z in vitro? Pierwszy raz zjedzono je w 2013 roku [Next Station]

Ceny prądu, inflacja, schłodzenie gospodarki. Minister o zadaniach rządu

Wśród największych szef resortu rozwoju wymienił ceny prądu. - One mają różny udział w kosztach działalności - przy pracy biurowej to jakieś 20 proc., a przy produkcji to już nawet 89 proc. To wpływa na rentowność firmy i ceny jej produktów czy usług - stwierdził.

Kolejnym wyzwaniem jest walka z inflacją. W maju wartość wskaźnika określającego tempo utraty wartości pieniądza osiągnęła 13,9 proc. Już w piątek pojawią się jednak nowe dane - możliwe, że gorsze. 

Trzecie wyzwanie rządu to koszty pieniądza. - Rosnące stopy procentowe mocno schładzają gospodarkę. Widać to zwłaszcza w sektorach, które są bardzo uzależnione od kosztu pieniądza, jak budownictwo - powiedział Waldemar Buda. 

KPO. Czy podniesiony zostanie wiek emerytalny?  Wiek emerytalny zostanie podniesiony? Buda: "Nigdy". Rząd ma inny plan

Przedstawiciel rządu o KPO. "Te miliardy służą Polsce"

Zdaniem przedstawiciela rządu nie można porównywać sytuacji związanej z Krajowym Planem Odbudowy z tą z Polskim Ładem. Rządowa rewolucja podatkowa była zapowiadana jako korzystna dla wszystkich, tymczasem spore grono podatników straciło. 

Czy tak samo będzie z KPO? - Absolutnie się z tym nie zgadzam. To miliardy złotych, które w 99 proc. bezsprzecznie służą Polsce. Co druga inwestycja, która się pojawi, będzie finansowana z Krajowego Planu Odbudowy - stwierdził Buda. 

W znaczenie Programu wierzy też szef rządu. - Środki z Krajowego Planu Odbudowy wzmocnią polską gospodarkę oraz przestawią ją na nowe tory. Fundusze zainwestujemy m.in. w zrównoważony rozwój, środowisko, cyfryzację, edukację i zdrowie. Pozytywne skutki odczuje każdy obywatel - mówił premier Matusz Morawiecki na początku czerwca. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: