KPO. Czy podniesiony zostanie wiek emerytalny? Buda: "Nie dotkniemy go". Rząd ma inny plan

- Nigdy nie dotkniemy wieku emerytalnego - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 68. "kamień milowy" jaki postawiła przed Polską Komisja Europejska, jeśli chcemy dostać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, dotyczy właśnie podnoszenia efektywnego wieku emerytalnego, czyli realnego wieku przejścia na emeryturę.

Polska będzie musiała zaprezentować raport przedstawiający, jak udało się przekonać seniorów do dłuższej pracy już po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. To jeden z tzw. kamieni milowych, czyli punktów, które muszą bezwzględnie zostać spełnione, abyśmy otrzymali pieniądze z Funduszu Odbudowy.

Zobacz wideo Kiedy do Polski popłyną pieniądze z KPO?

Emerytury 2023. Czy KPO skłoni rząd do obniżenia wieku emerytalnego?

PiS, gdy przejął władzę w 2016 roku, obniżył ustawą wiek emerytalny. Aby spełnić oczekiwania KE, rządzący nie będą musieli zmieniać zapisów prawnych w tej sprawie. Mogłoby to być jednak łatwiejsze niż podniesienie efektywnego, czyli realnego wieku, w którym Polacy przechodzą na emeryturę. A tego właśnie oczekuje od Polski KE. Rządzący przypominają jednak, że "efektywny wiek emerytalny to nie jest wiek przejścia na emeryturę, tylko wykonywania pracy". 

- Podniesienie efektywnego wieku emerytalnego to znaczy stworzenie zachęt, by po osiągnięciu wieku, w którym można przejść na emeryturę, dalej pracować. Nigdy nie dotkniemy wieku emerytalnego. Planujemy częściowo zwalniać ze składek, z podatków osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego chciałaby dalej pracować. Chcemy tworzyć zachęty, żeby - jeśli ktoś ma taką szansę - dalej sobie pracował, osiągając wiek emerytalny - zapewnił Buda na antenie Radia Zet.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Krajowy Plan Odbudowy. Jak rząd zachęci Polaków, by dłużej pracowali? 

Rządzący już wcześniej rozpoczęli proces zachęcania Polaków do pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. W Polskim Ładzie zawarto przepis, według którego pracujący emeryci są zwolnieni z podatku dochodowego (PIT), co ma zachęcić ich do dalszej aktywności zawodowej.  

Buda zadeklarował, że chciałby, aby, osoby zdolne do pracy, które mają jeszcze pracę, są nią usatysfakcjonowane i pozwala im na to rodzinna sytuacja, dalej pracowały. 

Komisja Europejska zobowiązała Polskę do złożenia raportu z działań, które podnoszą efektywny wiek emerytalny. Polska będzie musiała przedstawić dokumenty w IV kwartale 2024 roku. 

Więcej o: