300 plus na dziecko - ruszył nabór do programu "Dobry Start". Jak złożyć wniosek?

Od piątku można składać wnioski o wyprawkę 300 plus - to jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł, przyznawane dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Jak złożyć wniosek? Wyjaśniamy.

Program "Dobry Start", nazywany też wyprawką 300 plus ma podratować rodzinne budżety przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Wsparcie dla wszystkich uczniów wynosi 300 zł i jest wypłacane jednorazowo.

Interesują Cię świadczenia? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyprawka 300 plus. Kto dostanie pieniądze?

"Dobry Start" obejmuje uczniów wszystkich szkół - podstawówek, liceów, szkół policealnych i innych. "Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia" - podaje Ministerstwo Rodziny. Rodziny mogą otrzymać dodatkowe wsparcie bez względu na osiągany dochód.

Program "Dobry Start" nie obejmuje dzieci uczęszczających do zerówki, ani przedszkolaków. Na dodatkowe świadczenia na początku roku akademickiego nie mogą też liczyć studenci.

Program "Dobry start". Jak złożyć wniosek o świadczenie 300 plus?

Wnioski na nową pulę świadczeń można składać od 1 lipca do 30 listopada. Aby uzyskać dodatkowe pieniądze jeszcze przed końcem września, dokumenty należy wypełnić przed końcem wakacji. Warto dodać, że jeśli uczeń ma już minimum 18 lat, może je złożyć samodzielnie.

Jak złożyć wniosek o 300 plus? Zgłoszenia są przyjmowane tylko przez internet. Wniosek można złożyć przez:

  • portal emp@tia;
  • bankowość elektroniczną;
  • portal PUE ZUS.

Wnioski o 300 plus rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ubiegłego roku zajmuje się także wypłatą świadczenia. Proces ten został w pełni zautomatyzowany. W przyszłości to samo czeka 500 plus. Środki z 300 plus są przekazywane bezpośrednio na konto, nie można otrzymać ich w formie gotówkowej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji
Więcej o: