Turcja. Inflacja 78 proc. czy 175 proc.? Ceny rosną w zawrotnym tempie

Inflacja w Turcji w czerwcu wzrosła do 78,6 proc. rok do roku. Wskaźniki są najwyższe od 24 lat. Najszybciej drożeją transport, żywność i napoje bezalkoholowe. Zdaniem ekspertów realna inflacja może być znacznie wyższa i wynosić nawet 175,6 proc.

Turcja mierzy się z bardzo wysoką inflacją. Według najnowszych danych w czerwcu 2022 r. osiągnęła poziom 78,6 proc. r/r - to wzrost z 73,5 proc. r/r w maju.

Interesuje Cię Turcja? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas państwowych ceremonii. Ankara, 1 czerwca 2022 r.Ekspert o inflacji w Turcji: Realna może wynosić nawet 140 proc.

Turcja. Ceny rosną w zawrotnym tempie. Inflacja nieoficjalnie wynosi ponad 175 proc.

W ujęciu rocznym najszybciej drożeją transport, żywność, meble, napoje bezalkoholowe i wyposażenie mieszkań. W ciągu roku cena artykułów gospodarstwa domowego wzrosła o 81,1 proc. Jednak według niezależnej grupy badawczej Enflasyon Arastirma Grubu (ENAGrup) realna inflacja w Turcji w czerwcu 2022 r. wyniosła aż 175,6 proc. r/r.

Minister skarbu i finansów Nureddin Nebati zapewniał w piątek, że ceny konsumpcyjne zaczną spadać w grudniu. Mimo zapowiedzianej walki z inflacją rząd podniósł płacę minimalną - po raz drugi w ciągu roku. Nominalna płaca minimalna jest teraz prawie dwa razy wyższa niż w ubiegłym roku. Eksperci alarmują, że ten ruch będzie działaniem proinflacyjnym.

Stambuł (zdjęcie archiwalne)Erdogan jak Kaczyński? Inflacja, ceny dwa razy wyższe. "Winna opozycja"

Kryzys w Turcji. Jak do tego doszło? Zaczęło się od obniżki stóp procentowych

Turecki kryzys gospodarczy jest następstwem między innymi ubiegłorocznej decyzji prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który zmusił bank centralny do przeprowadzenia obniżek stóp procentowych. Stopa procentowa spadała pomimo rosnących cen.

- Erdogan ma nieortodoksyjne i zupełnie inne spojrzenie na sprawę stóp procentowych niż cały świat. Stopy inflacji w Turcji są obniżane, ponieważ jego zdaniem podnoszenie stóp procentowych sprzyja inflacji. Co więcej, mówi o tym wszystkim zachodnim inwestorom. Więc oni, w najlepszym przypadku, trzy razy się zastanowią, zanim ulokują swoje pieniądze w Turcji - mówił w rozmowie z Gazeta.pl dr Karol Wasilewski z Agencji Analitycznej NEOŚwiat.

Turecka inflacja jest obecnie jedną z najwyższych na świecie. Turcja jest 19. największą gospodarką świata z PKB szacowanym na ponad 700 miliardów dolarów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Z jakim poziomem inflacji możemy pożegnać rok 2022?
Więcej o: