Mohammad Barkindo nie żyje. Sekretarz generalny OPEC zmarł niespodziewanie. Miał 63 lata

Sekretarz generalny organizacji producentów ropy naftowej OPEC Mohammad Barkindo nie żyje. Miał 63 lata. O jego niespodziewanej śmierci poinformowała nigeryjska korporacja naftowa.
Zobacz wideo „Najważniejsza jest efektywność energetyczna. Dopiero wtedy będzie mogli powiedzieć: Goodbye Putin!"

Kilka godzin przed śmiercią sekretarz generalny OPEC spotkał się w Abudży z prezydentem Nigerii Muhammadem Buharim, który pochwalił działania Mohammada Barkindo w OPEC. "Byłeś w stanie skutecznie kierować organizacją podczas burzliwych wyzwań" - podkreślił prezydent.

Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo nie żyje

Dyrektor generalny nigeryjskiej korporacji naftowej Mele Kyari poinformował o śmierci sekretarza OPEC we wpisie na Twitterze. "Straciliśmy naszego szanowanego doktora Mohammada Sanusi Barkindo. Zmarł 5 lipca koło 23:00.  Wielka strata dla jego najbliższej rodziny, NNPC (Nigerian National Petroleum Corporation - red.), naszego kraju Nigerii, OPEC i globalnej społeczności energetycznej. Ustalenia dotyczące pochówku zostaną ogłoszone wkrótce" - napisał Mele Kyari.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz i przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Kadencja Mohammada Barkindo na stanowisku sekretarza generalnego OPEC trwała od 2016 roku i dobiegała końca. Miał zostać w przyszłym miesiącu zastąpiony przez Haithama Al-Ghaisa z Kuwejtu. Podczas sprawowania swej funkcji Mohammad Barkindo nawiązał kontakty z 10 innymi krajami produkującymi ropę naftową, tworząc szerszą grupę znaną jako OPEC+. Jej założeniem jest kontrola nad światowymi cenami ropy, w ostatnim czasie zwłaszcza w związku z wojną na Ukrainie i pandemią koronawirusa. We wtorek ropa gwałtownie potaniała i spadła poniżej 100 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od dwóch lat. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.                                                                                               

Więcej o: