Dymisja Johnsona - kto go zastąpi? Długa lista kandydatów, wśród nich jeden faworyt [NAZWISKA]

Boris Johnson podał się do dymisji - pozostanie premierem Wielkiej Brytanii do czasu wyłonienia następcy. Brytyjskie media wymieniają kilku polityków, którzy mogliby zastąpić Johnsona w roli szefa Partii Konserwatywnej (a w konsekwencji - także w roli szefa rządu). Z kolei jeden z sondaży sondaż wskazuje na konkretnego faworyta.

Boris Johnson w czwartek ogłosił swoją dymisję. Jak przekazał, "pozostanie na stanowisku do czasu wyboru następcy".

W ostatnich dniach z rządu Borisa Johnsona odeszło ok. 60 jego współpracowników. Punktem zapalnym do ogłaszanych dymisji była głośna sprawa nominacji posła Partii Konserwatywnej Chrisa Pinchera na funkcję parlamentarzysty odpowiedzialnego za kontrolę dyscypliny głosowań. W czerwcu zrezygnował z tego stanowiska, gdy wyszło na jaw, że były kierowane wobec niego wcześniej oskarżenia związane z molestowaniem.

Więcej przeczytasz w poniższym artykule:

Boris Johnson podał się do dymisji. Kto go zastąpi? Lista potencjalnych następców

Borisa Johnsona na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii i szefa Konserwatystów może zastąpić kilkoro polityków. Jednak sondaż YouGov przeprowadzony wśród członków partii, którego wyniki zostały opublikowane w czwartek, wskazują, że faworytem jest 52-letni Ben Wallace, obecny minister obrony Wielkiej Brytanii - podaje Agencja Reutera.

Więcej o sytuacji w Wielkiej Brytanii przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Agencja wymienia również inne nazwiska. Johnsona może zastąpić szefowa brytyjskiej dyplomacji, 46-letnia Liz Truss. Pierwsze dwa lata rządów Borisa Johnsona pracowała na stanowisku sekretarz ds. handlu międzynarodowego, a w 2021 roku została mianowana na główną negocjatorkę Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w sprawie Brexitu.

Kolejnym kandydatem wg. Agencji Reutera jest 55-letni Jeremy Hunt, były minister spraw zagranicznych, który w 2019 r. rywalizował z Johnsonem o fotel szefa partii. Obecnego premiera mógłby również zastąpić Rishi Sunak, były minister finansów, który we wtorek podał się do dymisji. W zeszłym roku Sunak był wskazywany jako faworyt do zastąpienia Johnsona. Chwalono go za pakiet ratunkowy dla gospodarki po pandemii COVID-19, jednak jego notowania spadły po krytyce w związku z niewystarczającym wsparciem dla rodzin zmagających się z rosnącą inflacją.

Borisa Johnsona w roli szefa Konserwatystów może zastąpić Sajid Javid, który we wtorek jako pierwszy podał się do dymisji, czym zapoczątkował falę odejść. W rządzie Johnsona był ministrem finansów, a następnie ministrem zdrowia.

Kolejne nazwisko, na które wskazuje Agencja Reutera, to Nadhim Zahawi. Ten przejął rolę ministra finansów po dymisji Rishi Sunaka. Zyskał w oczach Brytyjczyków po skutecznym wdrożeniu programu szczepień przeciwko COVID-19. W zeszłym tygodniu Zahawi powiedział, że ewentualne objęcie przez niego fotela premiera Wielkiej Brytanii byłoby "przywilejem".

Kolejna na liście jest Penny Mordaunt, była wiceministerka obrony, która straciła swoją posadę, gdy Boris Johnson został premierem Wielkiej Brytanii. Mordaunt wyraziła poparcie dla Jeremy'ego Hunta w wyścigu o fotel premiera w 2019 r. Agencja Reutera wskazuje jeszcze na dwa nazwiska - Johnsona mógłby zastąpić Tom Tugendhat, przewodniczy parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i krytyk decyzji premiera, oraz Suella Braverman, która od 2020 r. jest prokuratorką generalną Anglii i Walii i zapowiadała, że planuje ubiegać się o przywództwo w Partii Konserwatywnej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Bez piasku nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy, a mamy kryzys piaskowy [Next Station]
Więcej o: