Stopy procentowe w górę. Ekspert pokazuje, jak wzrosną raty kredytów mieszkaniowych [WYLICZENIA]

Wyższe stopy procentowe oznaczają wyższe raty kredytów mieszkaniowych. Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek wyjaśnił, jak mogą wzrosnąć miesięczne raty kredytów, gdyby wskaźnik WIBOR 3M wzrósł tak jak podstawowa stopa procentowa.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w czwartek o podniesieniu głównej stopy procentowej NBP o 50 pb. Główna stopa procentowa wzrośnie zatem do poziomu 6,50 proc. Decyzja RPP wejdzie w życie w piątek 8 lipca.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyższe raty za kredyt mieszkaniowy. Ekspert pokazuje wyliczenia

- Można się spodziewać, że raty kredytów jednak jeszcze dalej będą rosły, ale bez wątpienia pozytywnym zaskoczeniem jest to, że mamy podwyżkę o 50 punktów bazowych, a nie 75, 100, czy więcej - powiedział Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments dla TVN24.

Oprocentowanie kredytów składa się z marży banku i wskaźnika WIBOR. Na ten drugi czynnik wpływ mają decyzje RPP, co oznacza, że przy kredycie mieszkaniowym o oprocentowaniu zmiennym zmiany w stawce WIBOR wpłyną na wysokość raty.

Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek przygotował wyliczenia potencjalnych wysokości rat kredytów mieszkaniowych zaciągniętych na 25 lat z marżą na poziomie 2,6 proc. przy scenariuszu, w którym wskaźnik WIBOR 3M wzrósłby proporcjonalnie do lipcowej podwyżki stóp (50 pb). Rata kredytu na kwotę 200 tys. zł wzrosłaby w takiej sytuacji z 1778 zł do 1849 zł (wzrost o 71 zł). Przy zadłużeniu na kwotę 300 tys. zł miesięczna rata wzrosłaby z 2667 zł do 2773 zł (w górę o 106 zł). To o 1380 zł więcej niż we wrześniu 2021 r. - podaje TVN24.

Jak czytamy, różnica rośnie wraz ze wzrostem kwoty zadłużenia. Zgodnie z szacunkami HRE Investments rata kredytu na kwotę 500 tys. zł urosłaby z 4445 zł do 4621 zł (wzrost o 176 zł). Natomiast kredytobiorcy, którzy spłacają kredyt na kwotę 1 mln zł, zapłaciliby miesięcznie 9243 zł, czyli o 353 zł więcej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta
Więcej o: