Litwa. Zakaz tranzytu kolejnych rosyjskich towarów

Od niedzieli wszedł w życie zakaz tranzytu przez obszar Unii Europejskiej kolejnych towarów z Rosji. Oznacza to, że nie będą one mogły być przewożone przez terytorium Litwy do obwodu kaliningradzkiego.

Zakaz dotyczy takich towarów jak cement, alkohol czy dobra luksusowe. Wprowadzenie ograniczeń w tranzycie wiąże się z przyjętym 8 kwietnia piątym pakietem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji

Obowiązujące od niedzieli ograniczenia są kolejnymi, związanymi z transportem rosyjskich produktów. Od drugiej połowy czerwca obowiązuje zakaz przewozu stali i żelaza przez terytorium Litwy do obwodu kaliningradzkiego.

Zobacz wideo Muzyka: Odbudowa potencjału wojskowego Rosji zajmie minimum dekadę

Moskwa grozi ostrymi działaniami wobec Litwy i Unii Europejskiej

Wprowadzenie restrykcji Kreml nazwał działaniami agresywnymi i nieprzyjaznymi wobec Rosji. W tym tygodniu rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zagroziła, że jeśli sytuacja się nie ustabilizuje w najbliższym czasie, to jej kraj podejmie ostre działania wobec Litwy i Unii Europejskiej.

Wilno nie zgadza się z Moskwą i zaznacza, że zakaz jest częścią wspólnych, unijnych sankcji, nałożonych za wojnę w Ukrainie.

Tymczasem 10 sierpnia zacznie obowiązywać zakaz przewozu m.in. węgla i innych paliw kopalnych, a 5 grudnia - rosyjskiej ropy naftowej. Natomiast bez problemów przez terytorium Litwy odbywa się tranzyt pasażerów i towarów nieobjętych unijnymi sankcjami.

Więcej o: