18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Beczka whisky sprzedana za absurdalnie wysoką kwotę. Cena wielokrotnie pobiła poprzedni rekord

Whisky single malt firmy Ardberg została sprzedana za 16 mln funtów - donosi BBC News. Beczka wyjątkowej whisky trafi do kolekcjonerki z Azji. Rekordowo droga whisky ma aromat "orzechów brazylijskich w toffi" oraz "kwitnących czarnych porzeczek z nutką tytoniu".

Szkocka destylarnia Ardbeg poinformowała, że sprzedała "beczkę numer trzy" za rekordową kwotę. Eksperci wyjaśniają, że jej cena wielokrotnie przebiła dotychczasową rekordzistkę. Beczka whisky Macallan 1998 w zeszłym miesiącu została sprzedana za 1 mln funtów. 34 lata wcześniej kupiono ją za zaledwie 5000 funtów. Rekord ten szybko jednak został pobity.  

Zobacz wideo Franciszek Sterczewski jechał rowerem pod wpływem alkoholu. Fragment policyjnej interwencji

Whisky sprzedane za rekordową kwotę

BBC relacjonuje, że rekordowo droga whisky single malt została wydestylowana w 1975 roku, co czyni ją najstarszą w historii wypuszczoną przez Ardbeg beczką. Pierwotnie została rozlana do dwóch oddzielnych beczek, by się starzeć, a następnie, w 2024 r., została przelana do wspólnej beczki po sherry.  

Na notce degustacyjnej zostawionej przy beczce opisano aromaty tej whisky: "orzechy brazylijskie w toffi wypełniają nos, a następnie olej lniany, kwitnące czarne porzeczki, słodki, aromatyczny dym torfowy i nutka tytoniu". 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Whisky zostanie przetransportowane do Azji w butelkach. 88 rocznie

Zawartość tej beczki można by rozlać do 440 butelek, a każda z nich byłaby warta ok. 36 tys. funtów. W takiej formie zostanie ona również przekazana kolekcjonerce z Azji, która wylicytowała ją za 16 mln funtów. Przez następne pięć lat będzie ona otrzymywała 88 butelek whisky rocznie. 

- Ta naprawdę wyjątkowa whisky jest niezwykłym kawałkiem płynnej historii - sugestywnym smakiem tego, czym był Ardbeg, kiedy słodował swój własny jęczmiem - powiedział ekspert od whisky Charles MacLean, cytowany przez BBC. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: