Producenci whisky liżą rany po decyzjach administracji Donalda Trumpa. Stracili 500 mln funtów

Donald Trump i jego konflikty handlowe m.in. z Unią Europejską są powodem problemów finansowych producentów whisky. Spadek eksportu alkoholu do USA sprawił, że stracili oni 500 mln funtów.

Administracja Donalda Trumpa nałożyła w październiku 2019 roku 25-procentowe cło na niektóre produkty z Unii Europejskiej. Od tego czasu eksport whisky typu single malt spadł o więcej niż jedną trzecią, co dla producentów alkoholu oznacza straty rzędu setek milionów funtów. 

Zobacz wideo Czy są przeciwwskazania związane z szczepionką na Covid-19 i piciem alkoholu?

Producenci whisky zaliczają potężne straty. Winna administracja Donald Trumpa 

 - Odkąd nałożono cła, nasz eksport do USA spadł o 35 procent przyczyniając się do strat w eksporcie w wysokości ponad pół miliarda funtów - twierdzi cytowana przez "The Guardian" Karen Betts, szefowa Scotch Whisky Association. Według niej straty na rynku amerykańskim mogą być nie do odrobienia. 

Celem Scotch Whisky Association jest zniesienie ceł dla branż niezwiązanych z przemysłem lotniczym oraz pomoc producentom poszkodowanym na skutek pandemii koronawirusa. Nadzieją są zmiany w amerykańskiej administracji po wyborze Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych. SWA ma wsparcie ze strony polityków Partii Pracy, ale na razie brakuje konkretów w tej sprawie. 

USA vs. UE. Konflikt o Airbusa wciąż trwa 

Straty finansowe producentów whisky, to wynik trwającego od lat konfliktu związanego z finansowaniem gigantów przemysłu lotniczego. Stany oskarżają Unię Europejską o wsparcie z rządowych środków Airbusa, z kolei UE o to samo oskarża USA w przypadku Boeinga. Administracja Donalda Trumpa nałożyła karne cła na Niemcy, Francję, Hiszpanię oraz Wielką Brytanię na dobra o wartości 7,5 mld dol. po tym, jak Światowa Organizacja Handlu orzekła, że subwencje dla Airbusa były nielegalne. 

Więcej o: