Producenci whisky liżą rany po decyzjach administracji Donalda Trumpa. Stracili 500 mln funtów

Donald Trump i jego konflikty handlowe m.in. z Unią Europejską są powodem problemów finansowych producentów whisky. Spadek eksportu alkoholu do USA sprawił, że stracili oni 500 mln funtów.

Administracja Donalda Trumpa nałożyła w październiku 2019 roku 25-procentowe cło na niektóre produkty z Unii Europejskiej. Od tego czasu eksport whisky typu single malt spadł o więcej niż jedną trzecią, co dla producentów alkoholu oznacza straty rzędu setek milionów funtów. 

Zobacz wideo Czy są przeciwwskazania związane z szczepionką na Covid-19 i piciem alkoholu?

Producenci whisky zaliczają potężne straty. Winna administracja Donald Trumpa 

 - Odkąd nałożono cła, nasz eksport do USA spadł o 35 procent przyczyniając się do strat w eksporcie w wysokości ponad pół miliarda funtów - twierdzi cytowana przez "The Guardian" Karen Betts, szefowa Scotch Whisky Association. Według niej straty na rynku amerykańskim mogą być nie do odrobienia. 

Sklep z winami - zdjęcie ilustracyjneBiedronka zrobiła "niezamierzoną promocję". Błąd cenowy i wino po 2 zł

Celem Scotch Whisky Association jest zniesienie ceł dla branż niezwiązanych z przemysłem lotniczym oraz pomoc producentom poszkodowanym na skutek pandemii koronawirusa. Nadzieją są zmiany w amerykańskiej administracji po wyborze Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych. SWA ma wsparcie ze strony polityków Partii Pracy, ale na razie brakuje konkretów w tej sprawie. 

USA vs. UE. Konflikt o Airbusa wciąż trwa 

Straty finansowe producentów whisky, to wynik trwającego od lat konfliktu związanego z finansowaniem gigantów przemysłu lotniczego. Stany oskarżają Unię Europejską o wsparcie z rządowych środków Airbusa, z kolei UE o to samo oskarża USA w przypadku Boeinga. Administracja Donalda Trumpa nałożyła karne cła na Niemcy, Francję, Hiszpanię oraz Wielką Brytanię na dobra o wartości 7,5 mld dol. po tym, jak Światowa Organizacja Handlu orzekła, że subwencje dla Airbusa były nielegalne. 

Alkohol"Małpki" zmienią rozmiar? "Straty budżetowe sięgną 2 mld zł"

Więcej o: