"Nie byłem, nie jestem i nie będę oligarchą". Najbogatszy Ukrainiec przekaże medialne imperium państwu

Rinat Achmetow, najbogatszy człowiek w Ukrainie, poinformował, że jego firma SCM opuszcza rynek medialny. Wszystkie licencje mediów drukowanych i kanałów telewizyjnych zostaną przekazane na rzecz ukraińskiego państwa.

"W tym tygodniu Media Group Ukraine odda na rzecz państwa wszystkie ukraińskie licencje naszych kanałów telewizyjnych nadawanych satelitarnie i naziemnie oraz mediów drukowanych" - poinformował Rinat Achmatow w komunikacie opublikowanym na stronie holdingu SCM.

Zobacz wideo Amerykańscy żołnierze przenoszą transportery opancerzone M113 na ciężarówki w ramach pomocy wojskowej Ukrainie

Rinat Achmetow przekazuje media państwu

Wyjaśnił, że jego decyzja ma wpływ z tzw. ustawą o oligarchach. "Będąc największym prywatnym inwestorem w ukraińskiej gospodarce, wielokrotnie powtarzałem, że nigdy nie byłem, nie jestem i nie będę oligarchą" - czytamy. Dalej Achmatow stwierdził, że przewidziany we wspomnianej ustawie "krótki, sześciomiesięczny termin sprzedaży aktywów" oraz rosyjska agresja wojskowa "uniemożliwiają SCM sprzedaż biznesów medialnych na rynkowych warunkach". 

Przypomniał, że jego grupa obejmuje 10 kanałów telewizyjnych, prasę oraz media internetowe. Inwestycje holdingu w branżę przekroczyły 1,5 mld dolarów.  

Ustawa o oligarchach

Rinat Achmetow uważany jest za najbogatszego Ukraińca. Magazyn Forbes oszacował w 2013 roku jego majątek na blisko 15,5 miliarda dolarów. Od tego czasu jego imperium biznesowe zostało dotknięte przez działania Rosji. Rinat Achmetow przekazał w maju, że jego firma Metinvest, największy na Ukrainie producent stali, z powodu zbombardowania przez Rosję hut w Mariupolu poniosła straty w wysokości od 17 do 20 miliardów dolarów. 

Jak przypomina Ukrinform, w listopadzie 2021 roku Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o zapobieganiu zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego "związanym z nadmiernym wpływem osób o dużym znaczeniu gospodarczym na życie publiczne". Celem ustawy jest m.in. oddzielenie wielkiego biznesu od polityki. 

Więcej o: