Morawiecki zapowiada Fundusz Transformacji Śląska. "Chcemy, aby znów stał się perłą polskiej gospodarki"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd powoła do życia Fundusz Transformacji Śląska. Górny Śląsk ma w ramach niego otrzymać pięć miliardów euro z funduszy europejskich. Pieniądze te mają przede wszystkim pomóc w transformacji energetycznej regionu.

- To ogromne środki, jakich wcześniej nie było. Gdy patrzę na rozwój, na zmiany, na tworzenie nowych miejsc pracy, przyciąganie inwestorów, tworzenie nowej infrastruktury - tradycyjnej, drogowej, kolejowej, energetycznej i cyfrowej, tej nowoczesnej - te zmiany wyznaczają nowe możliwości dla rozwoju gospodarczego, w szczególności dla województwa śląskiego - zapowiadał premier podczas wystąpienia na Konwencie Samorządowym na temat funduszy europejskich dla województwa śląskiego.  

Zobacz wideo Polska pozbywa się kopciuchów? Rzecznik PAS: Najlepiej działają gminy ze Śląska

Śląsk. Rząd planuje specjalny fundusz dla śląska

Mateusz Morawiecki przekazał, że rząd będzie się starał przekształcić przemysł na Górnym Śląsku w taki sposób, by ten region nadal był silny gospodarczo. Rozwiązaniem zaproponowanym przez rząd ma być Fundusz Transformacji Śląska. Ma on opierać się na transformacji energetycznej oraz być zasilanym środkami z budżetu krajowego. W latach 2021-2027 do województwa śląskiego ma trafić ponad pięć miliardów euro z funduszy europejskich

Zgodnie z górniczą umową społeczną Fundusz Transformacji Śląska ma dysponować instrumentami inwestycyjnymi, które umożliwią obudowę gospodarczą regionu i wypełnienie luki po likwidowanych kopalniach. Szef rządu podkreślił, że z powodu wojny na Ukrainie Europa może powrócić do węgla zarówno brunatnego jak i kamiennego. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Śląsk. Morawiecki: Śląsk będzie się rzeczywiście rozwijał

- Te dwa płuca, w równym rytmie oddychając, będą, jestem przekonany, tworzyły lepsze warunki do powstawania nowych miejsc pracy, transformacji obecnych miejsc pracy, kształcenia, przyciągania nowych obywateli z całego świata, a w szczególności z Polski, na Śląsk, aby Śląsk się rzeczywiście rozwijał - zaznaczył Morawiecki, cytowany przez portal wnp.pl.  

Premier zapewniał, że wierzy, że te środki pozwolą Górnemu Śląskowi znów stać się "perłą polskiej gospodarki". Mateusz Morawiecki mówił też o tym, że to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, będzie wyznaczało ramy geopolityczne, polityczne i strategiczne. Szef polskiego rządu stwierdził, że żyjemy w czasach przełomu, który "wiąże się ze zmianami gospodarczymi, przemysłowymi i społecznymi''. 

Więcej o: