Węgry wprowadziły stan zagrożenia energetycznego. Przekroczysz limit, dostaniesz wyższy rachunek

Węgierski rząd wprowadził stan zagrożenia energetycznego. Plan działania na najbliższe miesiące przewiduje m.in. zapewnienie niskich cen gazu i energii elektrycznej tylko do wysokości średniego zużycia. Powodem takich ograniczeń są wysokie ceny energii i paliw, związane z wojną w Ukrainie.

Na Węgrzech wprowadzono stan wyjątkowy w dziedzinie energetyki. Poinformował o tym szef administracji premiera Viktora Orbana, Gergely Gulyss. Decyzję tę podjęto na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, które było poświęcone kryzysowi energetycznemu. Jak powiedział Gulyas, gabinet przyjął siedmiopunktowy plan, który ma zapobiec skutkom zmniejszenia dostaw gazu ziemnego. Ma on przygotować kraj do kryzysu gazowego, zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i utrzymać zaopatrzenie w energię elektryczną i cieplną.

Plan przewiduje m.in. obniżenie cen gazu i energii elektrycznej, zawarcie nowych umów na import gazu, zakaz eksportu nośników energii i drewna, a także zwiększenie krajowego wydobycia gazu ziemnego i węgla. Szef administracji premiera nie wykluczył jednak definitywnie możliwości przerw w dostawach gazu i prądu.

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody

Węgry zakazują eksportu surowców energetycznych

Węgry zamierzają zwiększyć roczną produkcję gazu ziemnego z 1,5 mld metrów sześciennych do 2 mld, a także podnieść wydobycie węgla brunatnego i uruchomić ponownie napędzaną nim, a niedziałającą obecnie elektrownię - przekazał Gulyas.

Wcześniej w środę minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto zapowiedział, że przed nadejściem sezonu grzewczego Węgry dokupią dodatkowe 700 mln metrów sześciennych gazu. Nie doprecyzował jednak, z kim jest to negocjowane. Zgodnie z obecnym stanem rezerwy tego surowca starczą Węgrom na około trzy miesiące.

Ponadto od sierpnia eksport nośników energii będzie zakazany, a jedyna węgierska elektrownia jądrowa zwiększy produkcję poprzez wydłużenie czasu pracy.

Węgrzy będą musieli oszczędzać energię. Przekroczysz limity - zapłacisz więcej

Najważniejszy punkt działań podjętych w ramach stanu zagrożenia energetycznego to zapewnienie niskich cen gazu i energii elektrycznej dla obywateli Węgier. Państwo gwarantuje jednak cenę tylko do średniego zużycia - 210 kilowatogodzin prądu i 144 metry sześcienne gazu na miesiąc w gospodarstwie domowym. Wyjątkiem będą rodziny wielodzietne - tam limity będą wyższe. Kto przekroczy limit, tego czeka wyższy rachunek.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: