Węgry. Stopy procentowe ostro w górę na "niedecyzyjnym" posiedzeniu. W tle protesty i blokada mostu

Węgierski bank centralny zaskoczył kolejną podwyżką stóp procentowych o 200 pb na "niedecyzyjnym" posiedzeniu. Stopy mają być podnoszone do momentu ustabilizowania się perspektyw inflacyjnych. Tymczasem na Węgrzech trwają protesty przeciwko zmianom podatkowym w zasadach prowadzenia działalności mikrofirm.

Bank centralny Węgier podniósł we wtorek stopy o kolejne 200 punktów bazowych. Dzisiejsze posiedzenie w kalendarzu było oznaczone jako niedecyzyjne. Tym samym główna stopa procentowa wynosi już 9,75 proc. i "została zrównana z tygodniową stopą depozytową w pierwszym możliwym terminie (co jest od czerwca strategią MNB)" - wskazują analitycy z PKO PB.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Stopy procentowe w górę. Węgierski bank centralny zapowiada kontynuację podwyżek

"Bank zapowiada kontynuację podwyżek do momentu ustabilizowania perspektyw inflacyjnych, a kluczowe znacznie ma w naszej ocenie sytuacja na rynkach finansowych" - piszą ekonomiści.

Przypomnijmy, że tamtejszy bank centralny jeszcze pod koniec czerwca podniósł stopy procentowe o 185 pb z poziomu 5,90 proc. do 7,75 proc. co było sporym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy prognozowali wzrost o 50 pb. Z kolei według danych węgierskiego urzędu statystycznego, opublikowanych w zeszłym tygodniu, inflacja w czerwcu wyniosła 17 proc. rok do roku.

Węgry. Protest przeciwko zmianom podatkowym, dotyczącym mikrofirm

Tymczasem w Budapeszcie około tysiąca osób zablokowało Most Małgorzaty. Uczestnicy demonstracji protestują w ten sposób przeciwko planowanym zmianom w zasadach prowadzenia działalności mikrofirm. Pikieta rozpoczęła się tuż przed południem na placu przed węgierskim parlamentem. Oprócz około tysiąca osób - między innymi kurierów i drobnych sprzedawców, prowadzących jednoosobową działalność - pojawili się też politycy opozycji.

Następnie grupa protestujących przeszła na pobliski Most Małgorzaty. Część protestujących zablokowała ruch samochodów i tramwajów wjeżdżających na tę ważną przeprawę przez Dunaj. Druga grupa w środkowej części mostu zablokowała wyjazd z Wyspy Małgorzaty. Policja uznała protest za nielegalny i wezwała uczestników do zejścia na chodnik. Jeden z protestujących został zatrzymany.

Zmiany planowane przez węgierski rząd będą dotyczyć 450 tys. jednoosobowych firm. Do tej pory prowadzący taką formę działalności płacili niską, zryczałtowaną opłatę na podatki i składki społeczne. Według nowych zasad faktury będzie można wystawiać jedynie innej osobie fizycznej, co praktycznie uniemożliwi działalność. Sprzedaż lub usługa dla firm będzie niedozwolona. Głosowanie nad projektem ustawy jest zaplanowane dziś wieczorem.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody
Więcej o: