Maląg pytana, czy 14. emerytura zostanie wprowadzona na stałe. "Będzie nowa ustawa"

Czy 14. emerytura zostanie wprowadzona na stałe do kalendarza wypłat dla emerytów i rencistów? Tego na razie nie wiadomo. Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg stwierdziła jednak w środę w TVP Info, że w przyszłym roku będą prowadzone prace nad nową ustawą.

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg była pytana w środę w TVP Info przez Danutę Holecką o komentarz do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczących tzw. 14. emerytury. Kaczyński mówił na początku lipca, że "będzie do tego dążył, żeby 14. emerytura, początkowo jednorazowe świadczenie, była stała".

- Będziemy pracować nad nową ustawą - powiedziała Maląg. Jak dodała, obecna ustawa obowiązuje na 2022 r. i zakłada wypłatę 14. emerytury od 25 sierpnia.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Nasi kochani seniorzy nie składają żadnych wniosków, żadnych oświadczeń, tylko w dniu wypłaty emerytury, renty, ta 14. emerytura trafi na ich konto. A kolejny rok, rok 2023, to będą nowe propozycje, będzie to nowa ustawa. A więc wtedy będziemy widzieli, jak będziemy dalej procedować - mówiła Maląg.

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody

14. emerytura. Wypłaty od sierpnia

Wysokość 14. emerytury jest uzależniona od wysokości otrzymywanej emerytury lub renty. Dla osób, których wysokość świadczenia głównego nie przekracza kwoty 2,9 tys. złotych, będzie ono równe kwocie najniższej emerytury obowiązującej 1 marca, czyli 1338, 44 zł.

Z kolei dla osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza kwotę 2,9 tys. zł złotych, świadczenie będzie stanowiła kwota 1338,44 zł odpowiednio pomniejszona o różnicę pomiędzy kwotą wysokości świadczenia głównego, a kwotą 2,9 tys. zł, ale nie więcej niż o kwotę najniższej emerytury.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: