"Dobry Start" - od poniedziałku ruszają wypłaty z 300 plus na wyprawkę szkolną

Od poniedziałku 18 lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wypłaty w programie "Dobry start". Tak zwane 300 plus na dziecko to jednorazowe świadczenie na zakup wyprawki szkolnej.

Jak poinformowała prezeska ZUS - Gertruda Uścińska, Zakład przyznał pierwsze kilkaset tysięcy świadczeń. Pierwsze środki zostaną wypłacone w poniedziałek 18 lipca i będą przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku.

Zobacz wideo Turbiny mogą być wiatrem w plecy polskiej energetyki. Najpierw jednak trzeba znieść zasadę 10H

Do kiedy i jak złożyć wniosek o 300 plus?

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. Warto jednak zrobić to wcześniej. Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Przekroczenie tego terminu oznacza, że środki z 300 plus trafią na konto dopiero po 2 miesiącach od złożenia wniosku.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wnioski można składać tylko elektronicznie - przez platformę usług elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia.

Dla kogo 300 plus?

300 zł na wyprawkę w ramach rządowego programu "Dobry Start" przysługuje jeden raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci z niepełnosprawnościami, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Dofinansowanie nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. W sytuacji, gdy uczeń ma już minimum 18 lat, może złożyć wniosek samodzielnie.

Wnioski o 300 plus rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który od ubiegłego roku zajmuje się także wypłatą świadczenia. Proces ten został w pełni zautomatyzowany. W przyszłości to samo czeka 500 plus. Środki z 300 plus są przekazywane bezpośrednio na konto, nie można otrzymać ich w formie gotówkowej. 

Więcej o: