KE z planem na odcięcie kurka przez Rosję. Dobrowolne ograniczenie zużycia gazu o 15 proc.

Komisja Europejska opublikowała plan awaryjny i zaproponowała dobrowolne 15-procentowe zmniejszenie zużycia gazu przez państwa członkowskie. Bruksela chce, aby redukcja zaczęła się w przyszłym miesiącu i trwała do końca marca.

Plan został przygotowany na wypadek całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. - Rosja szantażuje Unię, wykorzystuje gaz jako broń - powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen ogłaszając założenia planu.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Plan awaryjny na wypadek braku gazu

W awaryjnym planie zapisano, że jeśli sytuacja się pogorszy i zużycie gazu będzie większe w przypadku srogiej zimy, wtedy Komisja Europejska będzie mogła ogłosić stan alarmowy, co uruchomi obowiązkowe ograniczenia zużycia gazu w Unii. To wszystko zapisane jest w projekcie przepisów, które, aby weszły w życie, wymagają zgody większości państw członkowskich. Ministrowie energii 27 krajów członkowskich zajmą się nimi w najbliższy wtorek.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Komisja przyznała też dziś, że jako środek tymczasowy konieczne może być przejście z gazu na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową.

Jak ograniczyć zużycie gazu? Propozycje Komisji Europejskiej

Komisja opublikowała dzisiaj również wytyczne, jakie kroki unijne rządy powinny podjąć, aby zmniejszyć zużycie gazu. Zaproponowała na przykład, by w budynkach użyteczności publicznej latem klimatyzacja była ustawiona do 25 stopni, a zimą temperatura ogrzewania powinna być ograniczona do 19 stopni.

Komisja szacuje, że jeśli państwa nie podejmą działań już teraz, to zimą może spełnić się najczarniejszy scenariusz i PKB Unii Europejskiej spadnie o 1,5 procent.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: