Plan został przygotowany na wypadek całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. - Rosja szantażuje Unię, wykorzystuje gaz jako broń - powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen ogłaszając założenia planu.
W awaryjnym planie zapisano, że jeśli sytuacja się pogorszy i zużycie gazu będzie większe w przypadku srogiej zimy, wtedy Komisja Europejska będzie mogła ogłosić stan alarmowy, co uruchomi obowiązkowe ograniczenia zużycia gazu w Unii. To wszystko zapisane jest w projekcie przepisów, które, aby weszły w życie, wymagają zgody większości państw członkowskich. Ministrowie energii 27 krajów członkowskich zajmą się nimi w najbliższy wtorek.
Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Komisja przyznała też dziś, że jako środek tymczasowy konieczne może być przejście z gazu na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową.
Komisja opublikowała dzisiaj również wytyczne, jakie kroki unijne rządy powinny podjąć, aby zmniejszyć zużycie gazu. Zaproponowała na przykład, by w budynkach użyteczności publicznej latem klimatyzacja była ustawiona do 25 stopni, a zimą temperatura ogrzewania powinna być ograniczona do 19 stopni.
Komisja szacuje, że jeśli państwa nie podejmą działań już teraz, to zimą może spełnić się najczarniejszy scenariusz i PKB Unii Europejskiej spadnie o 1,5 procent.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.