Bezterminowe prawo jazdy także trzeba wymienić. Ile kosztuje wyrobienie nowego dokumentu?

Według nowych przepisów bezterminowe prawa jazdy również należy wymienić. Kierowcy powinni pamiętać o kilku ważnych datach. Należy też wziąć pod uwagę koszty, które wiążą się z wymianą dokumentu.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy dotyczy dokumentów, które zostały wydane do 18 stycznia 2013 r. W określonym terminie dokumenty te powinni zostać wymienione, aby kierowca mógł zgodnie z prawem prowadzić swój samochód

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wymiana prawa jazdy. Ile kosztuje wyrobienie nowego dokumentu?

Od 18 stycznia 2013 r. uprawnienie do prowadzenia pojazdów kat.: B, B1, B+E, A, A1, A2, AM i T jest ważne przez 15 lat. W przypadku kat. C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E, D1+E jest ono ważne przez 5 lat. Po upływie tego czasu należy wymienić dokument.

Standardowa cena wymiany powinna wynieść 100 zł i 50 gr, w tym 100 zł to opłata komunikacyjna, a 50 gr to opłata ewidencyjna. Jeśli niezbędne są również badania lekarskie, to należy doliczyć 200 zł. Opłatę za dokument można uiścić w kasie urzędu lub wykonać przelew. Pamiętajmy, aby zachować potwierdzenie wpłaty, które należy dołączyć do wniosku. Wymieniając dokument, nie trzeba ponownie podchodzić do egzaminu.

Zobacz wideo Z pobocza udało się wyjechać, ale uciec przed policją już nie. Pijany kierowca stracił prawo jazdy

Bezterminowe prawo jazdy także trzeba wymienić. Ile kosztuje?

Posiadacze bezterminowego prawa jazdy również muszą wymienić dokument. Nie wymaga się jednak wykonania badań lekarskich, dlatego koszt uzyskania nowego dokumentu będzie niższy.

Obowiązkową wymianę dokumentu zaplanowano na lata 2028-2033. Najwcześniej można się więc zgłosić do urzędu w 2028 roku. Po 2033 roku każdy powinien mieć już nowy dokument, który będzie ważny przez kolejnych 15 lat. Opłata wynosi również 100,50 zł.

Od 4 marca 2019 roku prawa jazdy nie zawierają już informacji o miejscu zamieszkania, co znacznie ułatwia życie. Przy zmianie adresu nie musimy już płacić za wymianę dokumentu. Co ważne - prawo jazdy, które zostało wydane przed dniem 4 marca 2019 roku również nie podlegają wymianie, jeśli właściciel zmienił miejsce zameldowania.

W przypadku zmiany danych osobowych kierowca ma 30 dni na wymianę prawa jazdy. Płacimy wtedy tylko za wymianę dokumentu. Jeśli dokument został skradziony, zgubiony lub uszkodzony, możemy dostać tzw. wtórnik prawa jady. Wniosek o nowy dokument należy zgłosić w zależności od miejsca zamieszkania, w jednym z trzech punktów:

  • urzędzie miasta,
  • urzędzie dzielnicy,
  • starostwie powiatowym,

Potrzebny wniosek można też złożyć online na portalu ePUAP.gov.pl. W tym przypadku należy przesłać skany wymaganych dokumentów.

Więcej o: