Dodatek węglowy a kominek. Rząd: Świadczenie przysługuje, ale jest warunek. Inaczej posypią się kary

Dodatek węglowy będzie przysługiwał również wtedy, gdy głównym źródłem ogrzewania w gospodarstwie domowym jest kominek. Ale jest warunek - trzeba podpisać oświadczenie pod groźbą kary, że kominek jest węglowy, a nie na drewno.

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie dodatku węglowego, która zakłada wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3 tys. zł. Pieniądze mają być wypłacane domyślnie na zakup węgla, choć jak wyjaśniał 20 lipca rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka, "to od beneficjenta będzie zależeć, w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla". Ustawą zajmie się Senat.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Węgiel a kominek. Dodatek węglowy przysługuje pod jednym warunkiem - kominek musi być na węgiel

Z ustawy wynika, że dodatek węglowy będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. A czy świadczenie będzie przysługiwało również w przypadku kominków np. na drewno?

- Jeżeli głównym źródłem ogrzewania jest kominek, który został zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i jest to kominek na węgiel - a takich nie ma zbyt wiele - to wtedy po złożeniu wniosku o dodatek węglowy i podpisaniu oświadczenia, pod groźbą kary, że ten kominek jest węglowy i jest głównym źródłem ogrzewania, takiemu wnioskodawcy przysługuje 3000 zł dodatku - wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy MKiŚ. Dodał jednak, że "nie ma zbyt wiele przypadków, żeby mieć kominek węglowy i żeby to było główne źródło ogrzewania".

Dodatek węglowy. Kiedy można złożyć wniosek?

Koalicja Obywatelska podczas czwartkowego drugiego czytania rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym zaproponowała, by dofinansowane zostały wszystkie gospodarstwa domowe, niezależnie od tego, z jakiego źródła korzystają. Sejmowe komisje finansów i ds. energii odrzuciły te poprawki. W sumie zgłoszono 28 poprawek. Przyjęto 5 z nich.

Podczas prac w sejmowych komisjach posłowie opozycji wnosili do ustawy także poprawki zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną. Postulowali też podwyższenie wysokości dodatku z 3 do 6 tysięcy złotych, chcieli ograniczyć prawo do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 roku. Poprawki opozycji zostały odrzucone przez sejmową większość.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Izba wyższa zbierze się 3 i 4 sierpnia. Ustawa o dodatku węglowym wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu. Od tego momentu rozpocznie się nabór wniosków o dodatek węglowy. Ma być on wypłacany w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, a te będzie można składać do 30 listopada.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak
Więcej o: