Sejm przyjął ustawę, która ma uregulować kwestię dodatku węglowego. W głosowaniu wzięło udział 446 posłów. "Za" głosowało 261 posłów. Przeciw było 36 posłów. Od głosowania wstrzymało się 149 posłów.
Ustawa przewiduje, że uprawnieni do dodatku otrzymają zapomogę w wysokości 3000 zł. W praktyce środków nie będzie trzeba wydawać na węgiel. Potwierdził to rzecznik resortu środowiska, co spotkało się krytyką ekspertów.
To od beneficjenta będzie zależeć, w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla
- poinformował Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Dawid Czopek, zarządzający w Polaris FIZ, w rozmowie z Gazeta.pl powiedział, że "to się nazywa dodatek węglowy", ale dla niego jest to "dodatek socjalny". Na dodatek węglowy rząd przeznaczył 11 i pół miliarda złotych.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach. Dodatek będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza.
Rząd nie przewiduje wprowadzenia kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
W czwartek po południu na sali plenarnej odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym. Opozycja wskazywała, że ustawa powinna przyjąć inny kształt. Poseł KO Krzysztof Gadowski tłumaczył, że z dodatku węglowego będzie mogło skorzystać 3,8 mln gospodarstw domowych. - No ale w Polsce gospodarstw domowych mamy prawie 14 mln - zaznaczył.
Stąd Koalicja Obywatelska zaproponowała, by dofinansowane zostały wszystkie gospodarstwa domowe, niezależnie od tego, z jakiego źródła korzystają. Sejmowe komisje finansów i ds. energii odrzuciły te poprawki. W sumie zgłoszono 28 poprawek. Przyjęto 5 z nich.
Podczas prac w sejmowych komisjach posłowie opozycji wnosili do ustawy także poprawki zakładające między innymi rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną. Postulowali też podwyższenie wysokości dodatku z 3 do 6 tysięcy złotych, chcieli ograniczyć prawo do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 roku. Poprawki opozycji zostały odrzucone przez sejmową większość.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Izba wyższa zbierze się 3 i 4 sierpnia. Ustawa o dodatku węglowym wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu. Od tego momentu rozpocznie się nabór wniosków o dodatek węglowy. Ma być on wypłacany w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, a te można składać do 30 listopada.