Wakacje kredytowe w PKO, Santanderze, mBanku, ING, BNP, Millennium, Aliorze. Jak złożyć wniosek?

Wakacje kredytowe to ulga dla kredytobiorców przytłoczonych przez rosnące, z powodu wzrostu stóp procentowych, raty. Co do zasady, urlop od spłaty ma być darmowy. Banki już od 29 lipca umożliwią przyjmowanie wniosków. Na jakich zasadach? Odpowiadamy.

Wakacje kredytowe są skierowane do osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w polskiej walucie na własne "M". Ustawę o pomocy obywatelom prezydent Andrzej Duda podpisał 14 lipca 2022 roku. Przepisy wejdą w życie po 14 dniach, czyli 29 lipca.

- Przyjęte rozwiązania to realna pomoc dla obywateli w trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Po pandemii mamy do czynienia z dodatkowym kryzysem, jakim jest wojna w Ukrainie i wywołanym przez to nagłym wzrostem inflacji. Rząd musi brać pod uwagę, że inflacja i wysokie stopy procentowe powodują wzrost rat kredytów i podwyżki cen towarów Dlatego właśnie w Ministerstwie Finansów opracowaliśmy instrumenty, które pomogą Polakom w tych trudnych czasach - przekazała ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym mają być wakacje kredytowe? Ekspert tłumaczy

Wakacje kredytowe. Jak złożyć wniosek?

Klienci, jeśli chcą zawieszenia płatności sierpniowej raty, będą musieli pośpieszyć się ze złożeniem wniosku. Warto podkreślić, że decyzja nie zależy od banku. Przysługuje z mocy prawa. Należy jedynie dostarczyć niezbędne dokumenty w odpowiednim terminie. Trzeba w nich wskazać:

 • kredytobiorcę,
 • bank-kredytodawcę,
 • numer umowy kredytowej, 
 • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu,
 • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Zgodnie z zapisami ustawy bank będzie miał 21 dni (licząc od dnia doręczenia dokumentów) na jego potwierdzenie, ale to jedynie formalność. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu. Dla każdego miesiąca zawieszenia trzeba złożyć osobny wniosek.

Wakacje kredytowe. PKO, Santander, mBank, ING, BNP, Millennium, Alior

Portal Business Insider zebrał informacje od czołowych banków (PKO, Santander, mBank, ING, BNP, Millennium, Alior) na temat składania wniosków. W większości przypadków placówki zaczną przyjmować dokumenty o zawieszenie płatności rat w ramach ustawowych wakacji kredytowych od 29 lipca. Wyjątek stanowi Millennium. 

 • W PKO Banku Polskim wniosek można złożyć w serwisie transakcyjnym iPKO oraz stacjonarnie w oddziałach. "W przypadku wniosków złożonych pomiędzy 29 a 31 lipca okres zawieszenia również rozpoczyna się 1 sierpnia. Jeżeli rata pobiera się pierwszego dnia miesiąca i klient chciałby skorzystać z ustawowych wakacji jeszcze w sierpniu, wystarczy, że złoży wniosek 1 sierpnia. Jeżeli rata kredytu pobierana jest 1 sierpnia, a klient złoży wniosek po terminie pobrania raty, czyli 2 sierpnia, wtedy zawieszona zostanie spłata kredytu po 2 sierpnia, co oznacza, że dopiero rata płatna 1 września nie zostanie pobrana" - tak bank tłumaczy zasady.
 • Santander Bank Polska przyjmie wnioski w bankowości internetowej i w oddziałach. "Wnioski dotyczące rat płatnych w danym miesiącu będzie można składać najpóźniej do terminu ich płatności zgodnie z harmonogramem spłat kredytu" - informuje. Wyjaśnia, że np. w przypadku raty płatnej 1 sierpnia wniosek trzeba będzie złożyć do 1 sierpnia włącznie.
 • W mBanku wniosek będzie można złożyć przez serwis transakcyjny i stacjonarnie. "Ostateczny termin złożenia wniosku to dzień, w którym pobierana jest rata kredytu, tzn. jeśli rata jest pobierana 2 sierpnia, to wniosek należy złożyć najpóźniej 2 sierpnia"- wyjaśnia.
 • W ING Banku Śląskim klient musi się spieszyć ze składaniem wniosku, by złożyć go dzień przed dniem spłaty. "Przygotowaliśmy wygodną ścieżkę wnioskowania przez bankowość elektroniczną - klient w trakcie krótkiego czasu złoży wniosek oraz otrzyma potwierdzenie wykonanej prośby o zawieszenie raty. W celu zawieszenia raty w danym miesiącu konieczne jest złożenie wniosku najpóźniej dzień przed płatnością zawieszanej raty. W dniu płatności raty nie będzie możliwości zawieszenia spłaty kredytu" - informuje.
 • Klienci BNP Paribas Bank Polska będą mogli składać wnioski w systemie bankowości internetowej GOonline. "Najlepiej zrobić to po prostu kilka dni przed datą płatności" - wskazuje biuro prasowe.
 • Bank Millennium zacznie przyjmować dokumenty w placówkach od 1 sierpnia. "Aby skorzystać z wakacji kredytowych, klient powinien złożyć wniosek najpóźniej do godziny 19 w dniu, w którym płatna jest rata. Spłatę kredytu zawiesimy z dniem złożenia wniosku w bankowości internetowej Millenet lub z dniem wpływu papierowego wniosku do banku" - podają przedstawiciele.
 • W Alior Banku możliwe będzie składanie wniosków w bankowości internetowej. "Jeżeli klienci złożą wniosek 1 sierpnia, a rata przypada na pierwszy dzień każdego miesiąca, ich rata ulegnie zawieszeniu. Jednak zachęcamy klientów do składania wniosków już od 29 lipca" - zaznacza biuro prasowe.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: