Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa. Co podaje Biuro Informacji Kredytowej?

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych będzie miało wpływ na zdolność kredytową? Biuro Informacji Kredytowej wyjaśnia, czy zawieszenie rat kredytu wpłynie na scoring BIK.

Sejm 9 czerwca uchwalił ustawę o pomocy kredytobiorcom, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją 14 lipca 2022 roku. Ustawa wejdzie w życie 29 lipca.

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta

Czy wakacje kredytowe wypłyną na zdolność kredytową?

Biuro Informacji Kredytowej przekazało money.pl, czy skorzystanie z wakacji kredytowych wpłynie na zdolność kredytową kredytobiorców. Z informacji przekazanych portalowi przez BIK wynika, że informacja o zawieszeniu spłaty rat w ramach wakacji kredytowych jest umieszczana w raporcie danego klienta w Biurze Informacji Kredytowej.

BIK już wcześniej oznaczał zawieszenie spłat rat kredytu w wyniku wprowadzenia przez banki moratoriów kredytowych i wakacji ustawowych w związku z pandemią koronawirusa. - Wówczas każdy kredyt objęty wakacjami był oznaczany w specjalnym polu. Także po zakończeniu wakacji uzupełniane było specjalne pole o przejściu danego kredytu w tryb regularnej spłaty - wyjaśniła money.pl Aleksandra Stankiewicz-Billewicz ekspert BIK. I dodała, że "BIK jest gotowy do wdrożenia analogicznego rozwiązania dotyczącego wakacji kredytowych". 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Stankiewicz-Billewicz podkreśliła, że zarówno przy "wakacjach kredytowych umownych i ustawowych wprowadzanych w związku z COVID-19, tak i teraz fakt skorzystania przez klienta z wakacji kredytowych nie niesie negatywnego wpływu na scoring BIK" - czyli zdolność kredytową danej osoby.

Konferencja poświęcona wakacjom kredytowym Wakacje kredytowe. Ministerka: Nie wiadomo, jak potoczą się losy kredytu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

Andrzej Duda w połowie lipca podpisał ustawę o wakacjach kredytowych, która pozwala na zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w wymiarze czterech miesięcy do końca tego roku oraz czterech miesięcy w przyszłym roku.

Po podpisaniu ustawy prezydent powiedział, że dokument jest odpowiedzią na trudności, które dotykają spłacających kredyty. - To ustawa o społecznościowym finansowaniu przedsięwzięć gospodarczych, ale przede wszystkim o pomocy kredytobiorcom. Chodzi o wszystkich tych, którzy kupili nieruchomości, mieszkania, wybudowali domy i w tym celu wzięli kredyty, a dziś - w sytuacji rosnących stóp procentowych - są w trudnej sytuacji - tłumaczył prezydent.

Budowa bloku (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje kredytowe. MF potwierdza: Wniosek nie musi być złożony w lipcu

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: