Wakacje kredytowe. Nie minął nawet jeden dzień, a UOKiK dostał już ok. 150 sygnałów

W piątek weszła w życie ustawa umożliwiająca kredytobiorcom wzięcie tzw. wakacji kredytowych. Tego samego dnia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło ok. 150 sygnałów w sprawie możliwych nieprawidłowości.

- Sygnały dotyczą między innymi elektronicznego składania wniosku oraz informowania przez niektóre banki o negatywnym wpływie skorzystania z wakacji kredytowych na przyszłą ocenę zdolności kredytowej konsumentów. Pojawiły się też skargi konsumentów na krótkie godziny otwarcia oddziałów - wyliczał w rozmowie z Polską Agencję Prasową cytowaną przez portal tvn24.pl prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

- Jeśli banki nie zmienią swoich zachowań i w dalszym ciągu będą wprowadzać konsumentów w błąd, to muszą się liczyć z zarzutami naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, które możemy zacząć stawiać już w nadchodzącym tygodniu - dodał.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

We wtorek, czyli jeszcze przed wejściem w życie ustawy o wakacjach kredytowych, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział, że będzie na bieżąco analizował wdrażanie tej oferty.

Pod lupą UOKiK znajdą się Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.

Zobacz wideo Z jakich dóbr rezygnują Polacy z powodu inflacji? [Co tak drogo? #4]

Wakacje kredytowe. Kiedy można z nich skorzystać?

W bieżącym roku można zawiesić spłatę czterech rat - po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale. Natomiast w 2023 roku po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów. Terminy na spłatę zostaną przedłużone w umowie kredytowej bez dodatkowych odsetek. Niewykorzystane miesiące we wskazanych okresach przepadają i nie można ich wykorzystać później, na przykład aby w przyszłym roku mieć nieprzerwane 8 miesięcy wakacji kredytowych.

Według danych Biura Informacji Kredytowej liczba kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych wynosi 3,41 miliona osób, a liczba umów kredytów hipotecznych objętych tym wsparciem - 1,97 miliona. Fakt skorzystania z wakacji będzie odnotowany w BIK-u, ale zdaniem prezesa tej instytucji nie powinien mieć negatywnego wpływu na scoring kredytowy. 

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, wystarczy złożyć wniosek do swojego banku przed dniem płatności raty. Kredytobiorca może złożyć wniosek w tradycyjnej formie w oddziale swojego banku, drogą elektroniczną, w tym poprzez bankowość elektroniczną, wysłać pocztą listem poleconym ze zwrotnym poświadczeniem odbioru lub mailem.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: