Wakacje kredytowe 2022 - klienci banków zgłaszają problemy ze składaniem wniosków. "Postoję w kolejce"

W piątek 29 lipca banki zaczęły przyjmować wnioski o tzw. wakacje kredytowe, które pozwalają zawiesić spłatę rat kredytu. Jak się okazuje, ze względu na spore zainteresowanie, niektóre strony banków działają gorzej, niż zazwyczaj. Użytkownicy mediów społecznościowych zgłaszali, że problemy pojawiały się m.in. w bankach ING, PKO BP czy mBanku.

Masz problemy ze złożeniem wniosku o wakacje kredytowe? Napisz do nas na news@agora.pl.

"Ktoś już jest tym szczęśliwcem i ma złożony wniosek o wakacje kredytowe? Od rana w moim banku ING strona z wnioskiem o kredyt ma error. Coś czuję, że sobie postoję w kolejce..." - pisze jedna z użytkowniczek Twittera. Jak się okazuje, podobne problemy mają także inne banki. Wszystko przez duże zainteresowanie klientów tym, by jak najszybciej złożyć wniosek o zawieszenie rat. 

Wakacje kredytowe 2022. Strony niektórych banków działają wolniej. Gdzie są problemy?

Problemy z działaniem stron można obserwować m.in. za pośrednictwem strony downdetector.pl. Z danych przekazanych przez klientów wynika, że największe problemy z działaniem strony banku ING zgłaszano w okolicach godziny 7:30. W 62 proc. zgłoszenia dotyczą działania strony online, a 35 proc. dotyczą bankowości mobilnej. 

zgłoszenia INGzgłoszenia ING fot. downdetector.pl

Jak się okazuje, problemy ze złożeniem wniosku mieli także klienci mBanku. 50 proc. zgłoszeń na stronie downdetector.pl dotyczyło działania aplikacji mobilnej, a 39 proc. dotyczył logowania online. Klienci, którzy chcą złożyć wniosek o wakacje kredytowe mogli  przeczytać "Proszę czekać, trwa przekierowanie...". Czasem następuje też wylogowanie z sesji. "Od godziny nie da się złożyć wniosku. Dla osób, które mają bliski termin spłaty raty oznacza to spore kłopoty i niemożliwość zrealizowania przegłosowanego prawa do ulgi dla osób z kredytem złotowym" - czytamy w mailu od czytelnika Gazety.pl. Jak przekazali przedstawiciele mBanku, strona działa już prawidłowo, a wnioski mają być przyjmowane bez problemów. 

Problemy z działaniem strony mBankuProblemy z działaniem strony mBanku fot. Gazeta.pl

Problemy pojawiają się także na stronie PKO BP. 66 proc. zgłoszeń dotyczy działania strony online, a 20 proc. działania aplikacji mobilnej.

Zgłoszenia dot. działania strony PKO BPZgłoszenia dot. działania strony PKO BP fot. downdetector

Mniej zgłoszeń przesyłają klienci Alior Banku czy Santandera. Poprawnie działa natomiast strona Pekao S.A. czy BNP Paribas. 

Wakacje kredytowe. Od kiedy można z nich korzystać?

Wakacje kredytowe 2022 są skierowane do osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych polskich na własne mieszkanie. "Wakacje kredytowe to nawet osiem miesięcy bez spłaty rat":

  • po dwa dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.)
  • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Rząd informuje, że terminy na spłaty rat zostaną przedłużone bez dodatkowych odsetek. - Przyjęte rozwiązania to realna pomoc dla obywateli w trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Po pandemii mamy do czynienia z dodatkowym kryzysem, jakim jest wojna w Ukrainie i wywołanym przez to nagłym wzrostem inflacji. Rząd musi brać pod uwagę, że inflacja i wysokie stopy procentowe powodują wzrost rat kredytów i podwyżki cen towarów Dlatego właśnie w Ministerstwie Finansów opracowaliśmy instrumenty, które pomogą Polakom w tych trudnych czasach - przekazała ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska. 

Spłata kredytu zostaje zawieszona z dniem złożenia wniosku. Bank ma 21 dni na to, aby potwierdzić złożenie dokumentu. Wniosek należy złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Należy zawrzeć z nim następujące informacje:

  • dane kredytobiorcy,
  • dane banku-kredytodawcy,
  • numer umowy kredytowej, 
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu,
  • do wniosku należy dodać także oświadczenie, w którym podkreślimy, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Więcej o: