Pierwszy transport zboża z Ukrainy ruszy prawdopodobnie w poniedziałek. Zboże w Stambule ma być w środę

Rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana poinformował, że pierwszy transport ukraińskiego zboża do Turcji w ramach korytarza zbożowego, wypłynie prawdopodobnie w poniedziałek. Ibrahim Kalin dodał w rozmowie z tureckim Kanałem 7, że jeśli statki wypłyną z Odessy na Morze Czarne zgodnie z przewidywaniami, to dotrą do Stambułu w środę.

- Bardzo prawdopodobne, że w poniedziałek pierwsze okręty z ukraińskim zbożem wypłyną z ukraińskich portów - przekazał na antenie tureckiej telewizji rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin.

Transporty zboża zgodnie z przewidywaniami mają dotrzeć w środę do Stambułu. Tam zostaną sprawdzone przez specjalnie powołane centrum, przewidziane w porozumieniu pomiędzy Organizacją Narodów Zjednoczonych, Turcją, Ukrainą i Rosją. Transport będzie obserwowany przez bezzałogowe statki powietrzne i satelity.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jak informuje turecki oddział CNN, konwój ma składać się z 16 jednostek, a jego ostatecznym celem będzie Somalia. Podróż ta będzie trwać nawet półtora miesiąca. Ukraińcy ostrzegają, że rosyjskie działania wojenne mogą opóźnić dotarcie żywności do krajów zagrożonych głodem.

Przez utworzony 22 lipca korytarz zbożowy wyeksportowanych ma zostać 25 milionów ton ukraińskich zbóż.

Prezydent Ukrainy: Wojna z Rosją może zmniejszyć zbiory zbóż o połowę

Wołodymyr Zełenski stwierdził, że zbiory zbóż Ukrainy w tym roku mogą być o połowę mniejsze niż typowe, ze względu na trwającą wojnę z Rosją. "Naszym głównym celem jest zapobieganie globalnemu kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu rosyjską inwazją" - napisał prezydent Ukrainy

Przypomnijmy, 22 lipca Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podpisali oddzielne, identycznie brzmiące umowy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem.

Wznowienie eksportu zboża jest kluczowe dla wielu regionów świata. Ukraina była dotąd jednym z największych producentów zboża na świecie, i są obawy, że blokada spowodowana przez Rosjan mogłaby doprowadzić do kryzysu żywnościowego w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Więcej o: