14. emerytura - "wypłaty są zabezpieczone". Kiedy ZUS wypłaci świadczenie? [TERMINY]

Wypłaty 14. emerytury są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie - przekazała prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska. W jakich terminach nastąpi wypłata świadczenia? Kto uzyska pełną "czternastkę", a kto nie otrzyma jej wcale? Wyjaśniamy.

"Czternastka", czyli dodatkowe jednorazowe świadczenie emerytalne będzie wypłacane również w tym roku. Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, aby otrzymać pieniądze, gdyż 14. emerytura jest wypłacana z urzędu.

Więcej o emeryturach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)"GW": 14. emerytura na stałe, ale będą wyższe progi. Niekorzystne zmiany

"Wypłata 14. emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo"

Prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewniła, że "wypłata 14. emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo". - Wypłaty są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie - podkreśliła prezes ZUS, cytowana przez TVN24 za PAP. Świadczenie będzie w tym roku wypłacane 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Pieniądze otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r.

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, tegoroczna 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób. 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Koszt dla budżetu państwa wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

14. emerytura - kto nie otrzyma świadczenia?

14. emeryturę w pełnej wysokości (1338,44 zł brutto) otrzymają emeryci, którzy otrzymują świadczenie do 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty wypłata będzie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. W związku z tym emeryci, którzy otrzymują 4188,44 zł i więcej nie dostaną w ogóle "czternastki".

Minister rodziny Marlena Maląg podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Rodziny, Warszawa, 16.12.2019 r.14. emerytura będzie również w 2023? "Będziemy analizować"

Ponadto przyjęta w pierwszej połowie maja ustawa wprowadza tzw. minimalną kwotę świadczenia - seniorzy, którym będzie przysługiwała 14. emerytura w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia.

14. emerytura również w 2023 roku? "Najprawdopodobniej będzie"

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała w lipcu, że 14. emerytura "najprawdopodobniej" będzie również wypłacana w 2023 r. - Ostateczne decyzje i ustawy będziemy procedowali na początku roku - mówiła. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej podkreślała, że decyzja w sprawie wypłaty "czternastki" w 2023 r. będzie wynikała "z sytuacji, jaka będzie w kraju".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: