"GW": 14. emerytura na stałe, ale będą wyższe progi. Niekorzystne zmiany

W przygotowywanej ustawie o 14. emeryturze ma pojawić się nowy zapis o progu dochodowym - próg ten ma być podwyższany w kolejnych latach o wskaźnik marcowej corocznej waloryzacji emerytur - podaje "Gazeta Wyborcza", która przedstawiła również wyliczenia.

"Czternastka" od samego początku miała być stałym świadczeniem dla seniorów. Już we wrześniu 2019 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewniał na spotkaniu wyborczym w Płocku, że "w kolejnym roku - i też już na stałe - będzie 14. emerytura".

Jednak na początku 2022 r. ówczesny minister finansów Tadeusz Kościński mówił, że "o ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku". W podobnym tonie wypowiadał się rzecznik rządu Piotr Müller. "14. emerytura z założenia miała być jednorazowa" - pisał na Twitterze. Teraz wszystko wskazuje na to, że "czternastka" będzie świadczeniem wypłacanym również w kolejnych latach.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński 14. emerytura. Większość Polaków chce kolejnej "czternastki". Kaczyński obiecał

14. emerytura. Rząd wprowadzi wyższe progi dochodowe?

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła 13 lipca, że rząd będzie pracował w przyszłym roku nad nową ustawą, która miałaby zagwarantować, że 14. emerytura będzie wypłacana co roku. Jednak, jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", przyszła ustawa ma zawierać też nowy zapis o progu podatkowym.

W 2022 r. "czternastkę" w pełnej wysokości (1338,44 zł) mają otrzymać seniorzy, których emerytura lub renta nie przekracza kwoty 2,9 tys. zł. Według "Gazety Wyborczej" rząd chce podwyższać próg w kolejnych latach o wskaźnik marcowej corocznej waloryzacji emerytur.

Zdaniem ekonomistów przyszłoroczna waloryzacja emerytur może przekroczyć nawet 11 proc. z powodu rekordowej inflacji. To oznaczałoby, że 14. emerytura w 2023 roku w pełnej wysokości przysługiwałaby osobom, których emerytury lub renty nie przekroczą kwoty 3219 zł brutto.

Na temat wyższych progów w "czternastce" wypowiadał się we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. O zwiększeniu progu wypłat do kwoty 3,5 tys. zł mówił, że "nie wyklucza tego". - Jeśli możliwości budżetowe pozwolą, należy to rozważyć i pochylić się nad zwiększeniem progu - powiedział Szwed w rozmowie z "Super Expressem".

Stanisław Szwed
14. emerytura. Będzie większy próg? Szwed: Nie wykluczam tego

14. emerytury to "jałmużna przedwyborcza, która odbije się wszystkim czkawką"

Radca prawny Marcin Wojewodka z Instytutu Emerytalnego uważa, że 14. emerytury to "przekupstwo wyborcze, populistycznie opakowane złe systemowo rozwiązanie". "Przykład braku zrozumienia przez rządzących roli zabezpieczenia emerytalnego. Jest to jałmużna przedwyborcza, która odbije się wszystkim czkawką" - napisał na Twitterze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji
Więcej o: