14. emerytura w 2023? "Będziemy analizować". Decyzja będzie wynikała "z sytuacji w kraju"

14. emerytura w 2023 r. najprawdopodobniej będzie, gdyż sytuacja będzie się normowała. Ostateczne decyzje i ustawy będziemy procedowali na początku roku - powiedziała ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej powiedziała, że decyzja w sprawie wypłaty "czternastki" w 2023 r. będzie wynikała "z sytuacji, jaka będzie w kraju". - Mechanizm 14. emerytury, która jest świadczeniem jednorazowym, wprowadza nam możliwość, że podejmujemy decyzję o wypłacie w odpowiednim momencie - podkreśliła Marlena Maląg w Polsat News.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne) Emerytury od 1 lipca - ile wynosi? [TABELA NETTO]

14. emerytura w 2023 "najprawdopodobniej będzie"

- 14. emeryturę będziemy analizować, najprawdopodobniej ona będzie, gdyż sytuacja będzie się normowała. Natomiast decyzje ostateczne i ustawy będziemy procedowali na początku roku - powiedziała Maląg.

Ministerka dodała, że w ubiegłym roku wypłata 14. emerytury była w IV kwartale, natomiast w tym roku m.in. ze względu na poziom inflacji, ZUS będzie wypłacał świadczenia seniorom już od 25 sierpnia.

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne) 14. emerytura - kiedy zostanie wypłacona? ZUS podał daty [HARMONOGRAM]

Ile wyniesie "czternastka" w 2022, 2023 i 2024? [WYLICZENIA]

"Czternastka" będzie w 2022 r. wypłacana z urzędu. Oznacza to, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Zgodnie z ustawą 14. emerytura w wysokości najniższej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto, zostanie przekazana tym emerytom i rencistom, którzy dostają świadczenia emerytalne nieprzekraczające 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza tę kwotę, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę". Według szacunków ministerstwa rodziny, tegoroczna 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób, a 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości.

Natomiast w 2023 r., jak wyliczył "Fakt", emeryci dostaną maksymalnie 1405,55 zł "na rękę". Tyle ma wynieść zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura. Z kolei w 2024 roku dodatkowe świadczenie może wzrosnąć do 1617,78 zł "na rękę". 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji
Więcej o: