Dopłaty do węgla i nie tylko. Wiceminister klimatu: "Jest projekt ustawy". Poseł PO: Bzdury pan opowiada

Rząd przygotował projekt ustawy, który rozszerza wsparcie dla osób ogrzewających mieszkania m.in. pelletem, olejem opałowym czy biomasą - powiadomił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Mówił, że propozycja zostanie przedstawiona opinii publicznej "w ciągu tygodni". - Bzdury pan opowiada - skomentował Artur Łącki, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Przygotowaliśmy projekt ustawy, który dzisiaj będzie pani minister Anna Moskwa prezentować na Radzie Ministrów - mówił we wtorek Ireneusz Zyska w TVP Info. Wyjaśnił, że ustawa o dodatku węglowym "jest sprofilowana tylko i wyłącznie do gospodarstw domowych, które ogrzewają się węglem".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki i Jacek SasinRząd szykuje kolejne dopłaty do paliw, nie tylko na węgiel

Dodatek węglowy. Czy rząd pomoże też tym, którzy używają pelletu, oleju, biomasy?

- Nie moglibyśmy tam innych parametrów dokładać, a byłoby to też niezasadne, żeby różnicować, chociażby pellet, czy olej opałowy, czy biomasę różnego rodzaju. Te surowce energetyczne, o których powiedziałem, będą przedmiotem uregulowania odrębnej ustawy. I ta ustawa niebawem ujrzy światło dzienne - mówił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że odbiorcy indywidualni otrzymają również specjalne wsparcie w tym zakresie.

- W tej chwili trwają bardzo intensywne prace nad sformułowaniem programu wsparcia dla ciepłowni systemowych, czyli ciepłociągów, które doprowadzają ciepło systemowe do odbiorców, chociażby w spółdzielniach mieszkaniowych, tam, gdzie nie możemy zastąpić tego źródła ciepła innym - mówił Ireneusz Zyska. Podkreślił, że taka propozycja zostanie przedstawiona opinii publicznej "w ciągu kilku tygodni, może nawet dni". - Pan premier i pani minister Anna Moskwa będą te projekty przedstawiać w szczegółach - podkreślił wiceminister klimatu.

Gdzie ten węgiel? Państwowa agencja wyjaśnia. Gdzie ten węgiel? Państwowa agencja wyjaśnia. "Cena o 251 proc. wyższa"

- Bzdury pan opowiada - skomentował w TVP Info Artur Łącki, poseł Platformy Obywatelskiej. - Zrobiliście jedną ustawę dla tych, którzy palą węglem i siedzieliście cicho. Mówicie tak: Damy tylko tym, co palą węglem. Jak nie będzie krzyku, to będzie okej, a jak będzie krzyk, to się zajmiemy innymi - mówił.

- Trzeba było zrobić jedną ustawę, która by obniżała lub dodatkowo dawała pieniądze Polakom na ogrzanie się w czasie zimy - tłumaczył. - Wszystko można powiedzieć o waszych rządach, ale nie to, że są stabilne i spokojne - podsumował Łącki.

Dopłaty do węgla. Będzie potrzebna deklaracja CEEB

22 lipca Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym. Przewiduje ona 3 tys. zł dopłaty dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania. Aby skorzystać z tego świadczenia, trzeba będzie potwierdzić ogrzewanie mieszkania węglem deklaracją CEEB. We wtorek senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych ma się zająć rozpatrzeniem ustawy o dodatku węglowym.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak
Więcej o: